Keď sa povie zdravá výživa, väčšina ľudí si predstaví vitamíny. O nič menej dôležité však nie sú ani minerály, ktoré majú veľký význam. Najmä, zinok. Prečo by ste ho mali pravidelne prijímať?

Zinok je jedným z najpodstatnejších minerálov, ktorý pre svoje správne fungovanie potrebuje väčšina cicavcov, vrátane človeka. V bežnej potrave sa zinok vyskytuje napríklad v červenom mäse, morských plodoch, mliečnych výrobkoch a strukovinách. Jedným dychom však treba dodať, že jeho množstvá v týchto potravinách nie sú tak významné, aby pokryli potrebný príjem dospelého človeka. Ak príjem zinku dlhodobo zanedbávate, jeho nedostatok v tele sa začne prejavovať zhoršením stavu nechtov a vlasov, pocitmi únavy, zvýšenou chorobnosťou, či dokonca problémami s menštruáciou. Zinok je skutočne dôležitý, najmä pre tieto 4 dôvody.

1. Podpora vytrvalosti a výbušnosti

Na dostatočnom príjme zinku by si mali dávať záležať najmä športovci a fyzicky pracujúci ľudia, keďže zinok prospieva vytrvalosti a výbušnosti svalov. Zároveň prispieva k vylučovaniu dôležitých hormónov, ktoré zohrávajú úlohu pri fyzickej aktivite.

2. Podpora reprodukčného zdravia

Nedostatok zinku u mužov sa prejavuje zväčšením prostaty, obmedzeným vylučovaním testosterónu a zníženým libidom. U žien sa v prípade nedostatku zinku začnú objavovať problémy s menštruáciou. Pravidelné prijímanie tohto cenného minerálu je tak kriticky dôležité pre udržanie perfektného reprodukčného zdravia aj vo vyššom veku.

3. Zinok ako antioxidant

Zinok je veľmi účinným antioxidantom, eliminuje voľné radikály v tele, ktoré spôsobujú rakovinu a starnutie. Zároveň podporuje imunitu a pomáha v boji proti nežiadúcim vírusom a baktériám.

4. Zdravé vlasy a nechty

Ak máte suché a lámavé vlasy, prípadne nepekné odlupujúce sa nechty, príčinou môže byť práve nedostatok zinku. Zinok prispieva k udržaniu zdravých nechtov a nádherne vitálnych vlasov.

A ako zinok efektívne a pravidelne dopĺňať do tela? Napríklad, formou kvalitných výživových doplnkov. Odporúčame Zinok forte, ktorý zoženiete v e-shope Greenlike.sk. Tak neváhajte a zásobujte svoje telo účinným zinkom aj vy!