Necelých 30 km od hraničného prechodu medzi Indiou a Pakistanom sa rozkladá Amritsar – hlavné mesto štátu Pandžáb a tiež najsvätejšie mesto všetkých sikhov (predstaviteľov najmladšieho náboženstva na svete). Toto dnes miliónové mesto založil v roku 1577 štvrtý sikhský guru Rám Dás na mieste, ktoré mu daroval vtedajší mughalský cisár Akbar.

zlady chram

Najvýznamnejšiou a turisticky najpríťažlivejšiou stavbou Amritsar je Zlatý chrám, ktorý pre sikhov predstavuje to, čo pre moslimov Mekka. Je takmer celý pokrytý plátkovým zlatom a dominuje pozlátenou kupolou s malými minaretmi. Stavbu obklopuje bludisko uličiek a 18 opevnených brán. Pôvodne išlo o veľmi skromný palác postavený z hliny, o ktorého vznik sa zaslúžil jeden z prvých sikhských guru Amar Dás.

Zlatý chrám je dominantou Amritsare a právom je považovaný za najkrajší chrám na svete. Vnútri fungujú pomerne prísne pravidlá. Obuv sa musí odovzdať pred bránou, každý návštevník si musí očistiť nohy a zahaliť vlasy. V chráme je možné prechádzať sa a posedávať, ale nikdy sa nesmie sedieť tak, aby Vám nohy mierili do stredu chrámu. V tom prípad veľmi rýchlo pribehne niektorý z mnohých miestnych strážnikov a taktne Vás donúti vstať.

Z architektonického hľadiska chrám symbolizuje prevrátený lotosový kvet, čo znamená, že biele budovy v pozadí sú ako okvetné lístky, zlatý chrám je vnútro kvetu a obrátený je preto, že voda nie je okolo, ale v jazierku. Prístupová cestička k chrámu vchádza do jazierka a v ňom plávajú posvätné ryby. Zasvieti slnko a chrámové steny sa nádherne trblietajú. Vnútrom sa rozlieva spev a hlasná hudba tradičných nástrojov, ktorá sa mieša s čítaním posvätných textov.

Vonku pred chrámom sa tiahnu uličky pripomínajúce bazár. Rikšiaci šliapu do pedálov a medzi nimi vrčia motorové rikše zháňajúce zákazníkov. Obchodníci sedia vo svojich obchodoch, ale keď niekoho zbadajú, zakričia na neho, či nenazrie dnu. Otvorili sa aj malé podniky, kde sa varí priamo na ulici. Nádherne to tu rozvoniava, a tak to ostane až do tmy. Vtedy sa chrám rozžiari, a to je signál pre pútnikov, že je čas znova sa zísť. 

Zdroj: bbc.co.uk

Foto: plustoursindia.com