Neraz sa stane, že svetlo sveta uzrú filmy, ktoré sú akoby tŕňom v oku niektorým spoločenským vrstvám, politickým predstaviteľom alebo konkrétnym osobám. Voľakedy zase pohoršujú, sú proti režimu alebo z nich cítiť prílišnú brutalitu. Potom musia byť, chtiac-nechtiac, zakázané. Pozývame Vás na malú prehliadku niektorých z nich. 

Zrodenie národa

Zrodenie národa je dodnes jedným z najslávnejších a najvplyvnejších filmov všetkých čias. Je to tiež film, ktorý sprevádzali obrovské kontroverzie, a to od chviľe jeho uvedenia až dodnes. Práve preto bol svojho času zakázaný. Rozoberá udalosti, ku ktorým došlo pred občianskou vojnou v rokoch 1861 – 1865, behom nej a po nej. Sústreďuje sa na dve rodiny – Stonemanov zo Severu a Cameronov z Juhu.

Texaský masaker motorovou pílou

Je americký hororový film režiséra Marcusa Nispela. Dej filmu bol čiastočne inšpirovaný prípadom amerického sériového vraha Eda Geina. 20. augusta 1973 spravila v Texase skupina mladých ľudí jednu osudnú chybu. Do svojej dodávky pribrali náhodnú stopárku v dosť zúboženom stave. Krátko nato si prestrelila hlavu. Keď skupina v blízkom mestečku vyhľadá šerifa, rozbehne sa pátranie po tom, čo tak vydesilo mladú stopárku… Tento film bol zakázaný v západnom Nemecku 1974-78, na Islande 1985-99, v Nórsku 1974 – 97, vo Švédsku 1974 – 2001 a v Singapure 1974-2004.

Posledné tango v Paríži

Paul je Američan v strednom veku, ktorého žena spáchala samovraždu. Jeanne je mladučká Francúzska, ktorá sa čoskoro vydá za začínajúceho filmového režiséra. Obaja hľadajú nové bývanie, a tak sa ocitnú naraz v opustenom byte. Ich náhodné stretnutie vyústi do anonymného sexu s osudovými následkami. Bez toho, aby si prezradili mená, začnú sa pravidelne stretávať medzi prázdnymi stenami, aby spoločne siahli až na trpké dno vášne. Tento film bol zakázaný v Taliansku 1972-86 a taktiež aj v Singapure.

District 9

District 9 je sci-fi thriller z roku 2009 od režiséra Neilla Blomkampa. Scenár napísal Blomkamp v spolupráci s Terri Tatchell a produkoval ho Peter Jackson. Vo filme hrá Sharlto Copley rolu Wikusa Van De Merwa, afrického byrokrata, ktorý má za úlohu premiestniť rasu mimozemských stvorení, ktorú prezývajú „krevety“, z Districtu 9, vojensky stráženého slumu v Johannesburgu do internačného tábora mimo mesta. Film bol v roku 2010 nominovaný na štyri Oscary – za najlepší film, najlepší adaptovaný scenár, najlepšie vizuálne efekty a najlepší strih. Ale bol zakázaný v Nigérii kvôli tomu, že bol vnímaný ako rasistický film. 

Zdroj a foto: bbc.com