Ľudské telo tvorí približne zo šesťdesiatich percent voda – obrovské množstvo molekúl zložených z dvoch atómov vodíka a jedného atómu kyslíka. Je to životodarná tekutina a ľudský organizmus sa bez nej nezaobíde. Už to by malo byť dostatočným dôvodom na to, aby sme jej pili dostatok, no aj napriek tomu sa tak v mnohých prípadoch nedeje. Voda pôsobí ako palivo pre fungovanie našich orgánov a plynulý chod životných funkcií. Platí pravidlo, že denne by sme jej mali vypiť aspoň dva litre. Ruku na srdce, dodržiavate to? Ak nie, poďte sa pozrieť na dva dôvody prečo by ste tak robiť mali.

Pomáha maximalizovať váš výkon

Nedostatok vody vo vašom tele môže znížiť výkon, či už športový alebo bežný, kedy sa môžete cítiť oslabený. Stačí, aby ste stratili len 2% vody a na vašom výkone sa to znateľne podpíše. Vrcholoví športovci strácajú až niečo medzi šiestimi a desiatimi percentami telesnej vody, preto ju musia neustále dopĺňať a piť ju aj vtedy, keď nešportujú. Jedným z najlepších príkladov úspešného športovca, ktorý nepije nič iné, je Cristiano Ronaldo. Každodenný príjem tekutín je založený výlučne na vode, s výnimkou rána, kedy si dopraje stopercentný ovocný džús. Tieto návyky následne prispievajú k tomu, že na tréningoch a zápasoch podáva vždy stopercentný výkon.

Nedostatok vody vedie k nechceným zmenám telesnej teploty, strate motivácie, zvýšenej únave a robí z cvičenia ťažšiu úlohu ako obvykle. Ľuďom, ktorí počas dňa pijú dostatok vody, sa počas následného tréningu lepšie okysličujú svaly, ktoré sú z 80% tvorené práve vodou. Pite vodu, udrží vás v top forme.

Priaznivo vplýva na vašu energiu a funkcie mozgu

Náš najdôležitejší orgán mozog je vo veľkej miere ovplyvňovaný úrovňou vody v tele. Výskumy dokázali, že už stredná dehydratácia (približne 1-3% telesnej hmotnosti) negatívne vplýva na mnohé aspekty fungovania mozgu. To sa môže prejaviť zmenou nálady, oslabením koncentrácie a zvýšením výskytu bolestí hlavy. Dlhší nedostatok vody v tele oslabuje pamäť a môže človeku privodiť pocity úzkosti a únavy.

Toto sú negatívne dôsledky, ktorým sa chcú vyhnúť vrcholoví športovci, ako napríklad Ronaldo. Život založený na pití vody (a vyhýbaní sa sladeným nápojom) je základom pre vysokú výkonnosť na tréningu a v konečnom dôsledku aj v celkovom napredovaní. Cristiano Ronaldo je svojou životosprávou založenou na vode vzorom pre svojich spoluhráčov, ktorí sa zlepšujú spolu s ním. Aj vďaka dostatku vody skombinovaným so zdravou stravou a každodenným náročným cvičením, mu mozog funguje na plné obrátky. Toto je len jedným z tajomstiev jeho neuveriteľných výkonov, vďaka čomu je jeho tím Juventus Turín takmer vždy favoritom, keď dôjde vo futbalovom svete na športové tipy. Voda je váš najlepší priateľ – žiadna iná tekutina vášmu telo neprospeje tak, ako práve voda.

Na záver

Voda je účinná taktiež pri zhadzovaní váhy, pretože človek, ktorý jej pije dostatok, má zriedkavejšie neopodstatnený pocit hladu. Nenadarmo sa vraví, že hlad je len prezlečený smäd. Ľuďom, ktorí trpia problémami s obličkovými kameňmi môže taktiež uľaviť a pomôcť v liečbe. Ak niekedy trpíte zápchou, tak voda je opäť veľmi dobrou voľbou. Pozitív a benefitov je skutočne veľa a je len na vás, ktorý z nich necháte, aby vás presvedčil zmeniť svoje návyky.