manualna-lymfodrenazV súčasnej dobe v lekárskom segmente existujú rôzne odvetvia, pričom veľmi často si pacienti pletú dva na prvý pohľad podobné termíny – fyzioterapia a rehabilitácia. Doteraz ste si možno hovorili, že sa jedná iba o synonymá. V nasledujúcich riadkoch uvedieme všetko na pravú mieru.

Zdravotná rehabilitácia je jedno veľké oddelenie, pod ktoré spadá práve fyzioterapia. Odborníci v rehabilitačných zariadeniach majú spoločný cieľ, a to uzdraviť pacienta, prípadne ho čo najviac navrátiť k zdraviu, pokiaľ nie je úplné uzdravenie možné.

Čím sa fyzioterapeuti zaoberajú?

Špecialisti vo fyzioterapii sa starajú predovšetkým o prevenciu, diagnostiku a liečbu pohybového aparátu. No majú vo svojej kompetencii aj liečbu dychových problémov, porúch lymfatického systému a civilizačných chorôb. Či už vás trápia pálčivé bolesti lopatky, neúnosné vykĺbenie ramena či nepríjemná bolesť ramena a ruky, potom vám fyzioterapeuti nastavia správny a účinný liečebný plán. Fyzioterapeuti riešia prakticky všetko, čo sa týka pohybového ústrojenstva, a to od kĺbov, cez svaly, až po chrbticu. Dvere majú otvorené aj deti, u ktorých býva častým problémom zlý vývoj chrbtice a chybné držanie tela.

Aké techniky fyzioterapeuti používajú?

Odborníci sa snažia docieliť perfektného zdravotného stavu pacienta použitím rôznych metód a techník. Existujú špecifické cviky ramena, účinné cviky na lopatky a efektívne cvičenie chrbtice. Veľmi obľúbená a rozšírená je takzvaná Vojtova metóda, ktorá spočíva v reflexných odpovediach tela na tlak v problematických partiách tela. V neposlednom rade sa používajú mäkké techniky, klasické masáže a kineziotaping.

Dovoľujeme si vám predstaviť rehabilitačné centrum PROFY, ktoré sa nachádza v hlavnej slovenskej metropole. Poskytuje vyššie uvedené služby, pričom zamestnáva ozajstných expertov s dlhoročnými skúsenosťami. Na svojich webových stránkach má dokonca sprievodné videá, v ktorých si urobíte obrázok o tom, ako vyzerá individuálne cvičenia s fyzioterapeutom.