Chorý bol už hádam každý z nás. Je to absolútne prirodzené a nie vždy sa dá chorobe vyhnúť. Byť však zdravý znamená byť plný elánu, života a energie, ktorá nás neustále posúva vpred. Zdravie by sme mohli definovať ako isté duševné, telesné a sociálne blaho, ktorým disponujeme. Keďže je veľmi vrtkavé, treba sa oň dostatočne starať. Dnes sa spoločne pozrieme na zdravé potraviny a budovanie svojej imunity, teda faktory, ktoré dokážeme ovplyvniť a ktoré dokážu pozitívne ovplyvniť náš zdravotný stav.

Aké sú to zdravé potraviny?chia_dreamstime-200x300

Drvivá väčšina potravín, ktoré bežne dostaneme v obchodoch, nezaraďujeme medzi príliš zdravé. Ich obsah je tvorený značným množstvo chemických prísad, náhrad a rôznych stabilizátorov, ktoré by sa v zdravej potravine nemali nachádzať. Taktiež ani my – spotrebitelia, nezvykneme čítať samotné zloženie a zaujíma nás cena, množstvo či obal. Ešte stále si však môžete vybrať naozaj zdravé potraviny.

Akousi novinkou na našom trhu sú chia semiačka, ktoré získavajú na popularite vďaka svojmu zloženiu.  Obsahujú viaceré živiny potrebné pre zdravie kostí – vápnik, fosfor či proteíny. Vápnik tu má až 18% zloženie. Chia semiačka disponujú vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín a dokážu vplyvom zvyšovania hladiny HDL cholesterolu zlepšiť metabolické zdravie organizmu.

Čo pomáha imunite?

Dnes poznáme už mnohé potraviny, suroviny či rastliny, ktoré pomáhajú imunite. Základom je rozhodne zelenina a ovocie, ktoré by sme mali konzumovať v hojnom počte. Posilňovať imunitu môžeme aj zeleným jačmeňom, ktorého zloženie nemá pozitívny vplyv len na detoxikáciu nášho tela, ale aj na spomenutú imunitu. Na zvýšenie imunity a obranyschopnosti pomáhajú aj viaceré liečivé rastliny. Rastliny s liečivým účinkom sú často okolo nás, avšak nepoznáme ich zloženie. Pritom niekedy stačí ich skonzumovať surové či v podobe čaju a účinky sa dostavia už za veľmi krátky čas.