V obsahovom marketingu má CMS (redakčný systém) veľký význam. Existuje niekoľko redakčných systémov, pričom najpopulárnejší CMS s prívetivým prostredím je WordPress. Jedná sa o slobodný open source publikačný systém napísaný v PHP a MySQL. WordPress má širokú užívateľskú a vývojársku komunitu, ktorá sa stará o neustále opravy chýb a aktualizácie. Na WordPresse je postavená pestrá škála webov – od klasických firemných webov, cez osobné blogy a portfólia, až po rozsiahle online magazíny.

Čo je CMS?

Laici a začiatočníci sa možno so skratkou CMS nestretli, a preto by bolo dobré ju vysvetliť. CMS je skratka anglického slovného spojenia Content Management System, čo je do slovenčiny preložené ako redakčný, respektíve publikačný systém.

Jednoduchá inštalácia a široké využitie

Bezplatný redakčný systém WordPress používa veľa celosvetovo preslávených firiem. Sú pravidelne sprístupnené aktualizácie a je zaistená vysoká bezpečnosť. Redakčný systém sa pýši ľahkou editáciou obsahu, ktorá sa vykonáva v jednoduchom vizuálnom editore. Práca je obdobná ako s Wordom a zvládne ju skutočne aj začiatočník. Webové stránky sa navyše dajú editovať odkiaľkoľvek a kedykoľvek, stačí mať prístup k internetu.

WordPress je flexibilný a dá sa rozširovať o nové funkcie, napríklad podpora jazykovej mutácie, mobilná verzia a podobne. Redakčný systém sa dá nainštalovať na drvivú väčšinu webhostingových serverov a veľa serverov ponúka inštaláciu CMS jedným kliknutím.

Podpora SEO a médií

Od samotného počiatku WordPress kladie dôraz na SEO. Základná verzia obsahuje dôležité parametre stránok, ktoré sú pre SEO dôležité. Existuje aj veľa pluginov, ktoré sa na SEO zameriavajú, čo ocení nejeden expert na optimalizáciu.

Ak sa o obsah webu bude starať viac redaktorov, každý článok môže prechádzať schvaľovacím procesom. Redaktor príspevok napíše, vloží ho do čakacej fronty a vy ho po prečítaní publikujete. Články sa dajú tiež obohatiť o fotografie a médiá.

WordPress je prepracovaný publikačný systém, s ktorým sa naučia pracovať začiatočníci a ktorý bude vyhovovať svojou rozšíriteľnosťou profesionálom.