Etiópia je rodiskom a najväčším africkým producentom Arabica kávy. Viac ako 80 % územia tejto krajiny je závislej na poľnohospodárstve a 20 % obyvateľov je zapojených do prác spojených s produkciou kávy. Príležitosti pre investície a vplyv vývoja v týchto odvetviach majú výrazný dopad na boj proti chudobe. Smerujú tiež k celkovému rastu hospodárstva. 

Budúcnosť etiópskej kávy

Medzi momentálne priority krajiny patrí modernizácia poľnohospodárstva, ktoré je tu silno zaostalé. Staré poľnohospodárske stroje majú vystriedať účelnejšie zariadenia a prihliadať sa bude aj na podporu trvalo udržateľného rozvoja. Zástupcovia organizácie ACDI / VOCA, ktorá sa snaží o vytvorenie sveta, v ktorom sú ľudia oprávnení uspieť v globálnej ekonomike, nedávno hosťovali vo Washingtone, DC, aby spolu s úradníkmi z Etiópskej komoditnej burzy a etiópskeho Ministerstva poľnohospodárstva diskutovali o budúcnosti Etiópie, príležitostiach na partnerstvo a investíciách. ACDI / VOCA sa snaží podporovať pozitívne ekonomické a sociálne zmeny po celom svete. Prvoradé bude vytvorenie transparentnejších cien a transakcií medzi poľnohospodármi a prepravcami. Poľnohospodári tak majú získať viac príležitosti. Inteligentné rozhodnutia kompetentných hláv rozhodnú, či sa oplatí ďalej kávu predávať alebo nie. Ak je totiž cena príliš nízka, poľnohospodárom trvá oveľa dlhšie zarobiť potrebné množstvo peňazí. Je tiež nutné myslieť na rezervy pre náhradné diely poľnohospodárskych strojov, údržbu, vyplatenie robotníkov a podobne.

Evolúcia

Etiópska komoditná burza (ECX) dospela k záveru, že je najvyšší čas vyplniť rezervy v hodnotovom reťazci tunajšej kávy. To pomohlo klasifikovať kávu ako cenovo transparentný tovar, ktorý môže krajinu zviditeľniť na svetovom trhu. Typickému etiópskemu drobnému farmárovi trvá dve až tri hodiny, kým sa dostane na trh. Niektorí majú možnosť presúvať sa automobilom, podaktorým je k dispozícií osol, no väčšina chodí pešo. Mnohí z nich sú závislí na majiteľoch kamiónov, pretože dokážu ponúknuť nižšiu cenu ako je trhová. Upravenie trhu by malo stabilizovať aj dynamiku farmárov závislých na nákladných vozidlách. Cieľom je nielen posilnenie odvetvia poľnohospodárstva a zlepšenie prístupu k financiám, ale aj stimulácia inovácií a investícií do súkromného sektora.

Krmivo budúcnosti

Program Spojených štátov s názvom Feed the Future (Krmivo budúcnosti), ktorý sa zrodil v čase globálnej potravinovej krízy v rokoch 2007-2008, by mal dopomôcť k obnoveniu poľnohospodárskej stratégie, zmierneniu chudoby a riešeniu chronického nedostatku potravín. Úspechy zaznamenal aj prvý etiópsky stavebný závod na výrobu hnojív, ktorý bol pre farmárov postavený s investíciou 1,2 milióna dolárov. Prínosom pre tunajších poľnohospodárov je napríklad i celkom obyčajná elektrocentrála. Specialty Coffee Association of America (SCAA), ktorá bola založená v roku 1982 malou skupinou kávových odborníkov, sa dnes považuje za najväčšie svetové obchodné kávové združenie s takmer 2.500 členmi. V máji sa konalo v Seattle (Washington) jedno z najväčších stretnutí svetových kávových odborníkov. SCAA organizuje každoročne sympózium, no v tomto roku išlo o revolučný okamih. Akcie sa zúčastnilo viac ako 10.000 špecialistov na kávu z celého sveta, nechýbali ani tí etiópski. I to je dôkaz toho, že prestíž etiópskej kávy narastá a vďaka novým podmienkam ju bude možné i naďalej predávať. 

Zdroj: acdivoca.org

Foto: © [eyegelb] / Dollar Photo Club