Niektoré deti zaspia kdekoľvek, bez ohľadu na to, či sú doma, vo svojej postieľke, alebo niekde na návšteve. Iné, nech rodič robí všetko, čo je v jeho silách, si neľahnú, nezaspia a proti spánku večne protestujú. Ako sa postaviť k tomuto problému? Ono to po pár mesiacoch, prípadne rokoch neustáleho bdenia a naťahovania (najmä mamičky vedia, o čom je reč) problém skutočne je. Obrovský, priam neprekonateľný.

Navyše, zovšadiaľ počúvate, že je to Vaša chyba. Asi robíte niečo nesprávne, zanedbali ste to či ono, jednoducho tak Vám treba, keď ste toho svojho neposlušníka nenaučili poriadne spať.

Je to ale naozaj tak? 

Individuálny prístup

Áno, vyčerpá to. Zrazu máte dieťa, všetko dôkladne nachystané, prehliadli ste si viaceré detské postieľky a vybrali tú najsladšiu, deň za dňom vediete drobca k tomu, aby pekne spinkal, a on? Jednoducho to odmieta!

Začnete sa pýtať známych, radí Vám celá rodina, každý má zaručený recept, čo by malo fungovať. Čo zabralo u nich, u Vás však nemusí.

Potom si stále dookola čítate odbornú literatúru, články a diskusie mamičiek na internete, možno chodíte aj do materského centra a čoraz viac sa cítite ako neschopný rodič.

„Prečo moje dieťa nechce spať? Čo robím zle?“

Ak máte pocit, že ste vyskúšali všetko a spánkové úspechy u Vášho drobca stále neprichádzajú (a Vy ste čoraz unavenejšia a unavenejšia…), je načase zmeniť stratégiu. Na úvod sa prestaňte porovnávať so zvyškom sveta a ničiť sa ešte aj tým, že ste zlá matka.

Skúste prijať prostý fakt: Vaše dieťa asi nepotrebuje toľko spánku, koľko ostatné deti.

Prestaňte seba i jeho zbytočne mučiť

Možno spí prerušovane, hoci má vyše troch rokov. Snáď sa to časom zlepší, no možno ani nie.

Zaspáva až pred polnocou a budí Vás s východom slnka? Náročné, skoro neznesiteľné.

Ale Váš pokladík je prekvapivo čulý, oddýchnutý, žiadny viditeľný problém na ňom nebadať. Jediné, čo ho trápi, tak to je, prečo toľko vyspávate. Veď je toho tak veľa, čo musí stihnúť, zažiť a objaviť!

Poobedný spánok je tabu? Trápili ste ho (aj seba) kadečím – rozprávkami, krikom, trestami, aj po zadku niekedy dostal, no nič z toho ho neprinútilo zaspať? Keď nie je dieťa počas dňa mrzuté, asi skutočne nepotrebuje spať. Vy sa len musíte naučiť prijať tento zložitý, ale možný fakt.

Nie, únava Vás neopustí asi ešte pekne dlho, ale aspoň sa prestanete zhrýzať nezmyselnými výčitkami.

Jednoducho sa musíte naučiť žiť s tým, že máte doma “nespáča”. 

Zdroj: babble.com/parenting/having-a-bad-sleeper-doesnt-mean-youre-doing-parenting-wrong/

Foto: dollarphotoclub.com/stock-photo/Neugeborenes%20Baby/25516788