Ak sa chcete stať poľovníkom a s partiou priateľov sa s guľovnicami na pleciach vybrať do hôr na postriežku, mali by ste si určite zabezpečiť vhodnú výbavu. Poľovníctvo totiž nie je len o strieľaní z dobrej poľovníckej zbrane, ale najmä o vášni k prírode a ku zvieratám. Na začiatok je však vhodné zmapovať si všetko, čo o tejto zaujímavej záľube potrebujete vedieť.

Nepodceňujte poľovnícku výbavu

Ak máte radosť z pohybu v prírode a pozorujete, čo sa v nej odohráva, poľovníctvo máte pravdepodobne v krvi. Viete sa starať o zver, prikrmovať ju v zime a v neposlednom rade aj regulovať jej stav – tieto činnosti sa stanú pre vás každodennou realitou. Bez dobrej výstroje sa však v lese nezaobídete. Nemusíte obehnúť množstvo obchodov, ideálne je nájsť všetky potreby pre poľovníkov na jednom mieste.

Podľa portálu polovnickepotreby.sk,  k  vašej základnej výbave pri poľovaní by mal patriť odev. Hovorieva sa, že poľovník nepozná dobré alebo zlé počasie, ale iba dobré a zlé oblečenie. A platí to doslovne. Poľovnícky odev zároveň symbolizuje stavovskú príslušnosť, a tvorí ho spravidla košeľa, kamizola, nohavice, klobúk a  rôzne doplnky. V revíri platí, že máte byť čo najmenej nápadný. Potrebujete tiež účelnú a kvalitnú obuv do každého terénu.

Kvalitná zbraň umožní zásah do terča

Základnou poľovníckou potrebou je strelná zbraň. Stanovte si, akú sumu chcete do zbrane zainvestovať a na akú zver chcete najčastejšie poľovať, či už v lesnom alebo poľnom revíri. Streleckú zručnosť môžete získať a zlepšovať si na rôznych streleckých súťažiach, kde bude mieriť priamo do špeciálneho terča. Okrem toho do výbavy každého poľovníka patria aj nože, ďalekohľady, vábničky, tašky, prostriedky na čistenie zbraní a mnoho iného.

Keď už máte dobrú výbavu, potrebujete aj vedomosti. Musíte absolvovať najmenej ročný kurz, teoretickú, zdravotnícku a streleckú prípravu. Jednoducho, treba urobiť skúšky z poľovníctva.  Ak  chcete pôsobiť medzi skúsenými poľovníkmi a učiť sa od nich,  staňte členom nejakej poľovníckej organizácie. Pokiaľ svojou prácou prispejete k dobrému chodu poľovného revíru, môžete sa časom dostať k lovu. Hoci skúsenosti nenadobudnete zo dňa na deň, dobrá poľovačka sa pre vás stane tým pravým zážitkom na dlhé roky.