Cestovanie, cestovanie, cestovanie. Činnosť, o ktorej sa hovorí, že je jedinou na svete, do ktorej, keď investujete peniaze, budete v konečnom dôsledku bohatší. Môžete namietať, že to tak nie je, ale ak ste niekedy vo svojom živote cestovali, tak potvrdíte, že je to pravda. Otázka ale znie, potrebujeme cestovanie k tomu, aby sme boli šťastní?

Keď človek vycestuje na miesta, o ktorých vždy sníval, že uvidí, pričom nezáleží na tom, či je to exotika v Thajsku, v Afrike alebo v Austrálii, pamiatky v Ríme, v Paríži, v Londýne či Spojené štáty americké a New York, Boston či Chicago, podstata ostáva tá istá. Človek investuje peniaze do cestovania, následne sa vráti domov, pričom duševne žije z toho, že niekde bol. A to je dôležité, pretože pri každodennom živote vás poháňa to, že máte v sebe tento zážitok. Môže to znieť ako výmysel, ale nie je to tak. Predovšetkým, keď máte veľa práce alebo školy, spomienka na to, kde ste boli, alebo kam pôjdete, je silnejšia ako sa môže zdať.

Existujú viaceré štúdie, či už zo Spojených štátov amerických, Francúzska alebo Anglicka, ktoré potvrdzujú, že cestovanie skutočne vníma na ľudský mozog blahodárnymi účinkami. Keď vycestujete tam, kde ste vždy chceli, vypúšťajú sa do vášho mozgu hormóny ako serotonín či dopamín, cítite sa duševne naplnený, šťastný a celkovo spokojný so svojím životom. Takže, nie je to len dojem, je to vedecky podložené. Samozrejme, nemožno tvrdiť, že ľudia, ktorí necestujú sú automaticky smutnejší, alebo že žijú nenaplnený život, ale faktom je, že keby skutočne začali cestovať, ich šťastie osobné by sa posunulo o úroveň vyššie. Kto to nevyskúša, tak nikdy nezistí. Sú to chemické procesy v mozgu, ktoré sa môžu javiť ako vnútorné pocity, ale v skutočnosti to všetko súvisí s biologickými procesmi.

A potom sú tu ľudia, ktorí cestujú pravidelne. Či je to za dovolenkami, za pamiatkami, za kultúrou či v poslednom období za športom. Čudovali by ste, koľko ľudí cestuje predovšetkým za futbalom na pravidelnej báze. V kurze sú hlavne kluby, ktoré sú v službách, ktoré robia športové tipy, medzi favoritov na triumf v Lige majstrov. Sú to hlavne Chelsea, Liverpool, Paríž Saint-Germain, Bayern Mníchov, Real Madrid, Atlético Madrid, Manchester United či Inter Miláno alebo Juventus Turín. Futbal je fenomén, ktorý presiakol aj do cestovania a bola robená anketa medzi futbalovými fanúšikmi, ktorí raz za čas vycestujú za svojím obľúbeným klubom. Ukázalo sa, že títo priaznivci sú so svojimi životmi šťastnejší.

Takže, ak máte pocit, že vo svojom živote chcete niečo zmeniť, cestovanie je ideálnym nápadom. Faktom totiž je, že aj keď sa to zdá ako ekonomicky náročná činnosť, nie je to tak. Pretože, žijeme v dobe, kedy sa dá cestovať prakticky kamkoľvek za pomerne priaznivé ceny, a to isté sa týka aj ubytovania. Celé to ale súvisí s tým, aby ste vyšli zo svojej komfortnej zóny, súvisí to spoločne. Keď vyjdete z komfortnej zóny, zistíte, že možno veľmi dlho ste žili v omyle. Ale to nevadí, každý musí na to prísť sám. Cestovanie je ale skutočne veľká paráda a je vhodné pre všetky vekové kategórie.