Výberu a nákupu interiérových a bezpečnostných dverí sa oplatí venovať dostatok času, budú vám predsa slúžiť ďalšie desaťročia. Ukazovateľom kvality je nielen cena, ale aj skúsenosti a tradícia výrobcu. 

INTERIÉROVÉ DVERE

Dvere, ktoré prepájajú a oddeľujú susedné miestnosti sú rovnako dôležité ako samotné zariadenie interiéru. Ich povrchová úprava a dizajn by mali korešpondovať s ostatným vybavením – nábytkom, podlahou a doplnkami. Môžu byť v rovnakom odtieni, ale aj v kontraste s ním. Ak máte v jednej miestnosti viacero dverí,  mali by byť v rovnakom štýle.

Na atmosféru interiéru vplývajú vo veľkej miere nielen dvere, ale aj okná. Vezmite do úvahy aj to, či máte plastové alebo drevené okná. Farba ich rámu vám môže pri výbere štýlu interiérových dverí napovedať. Výhodu v tomto prípade majú okná bezrámové, ktorých rám je zapustený pod omietku.

Interiérové dvere a ich kvalita závisí v prvom rade od povrchovej úpravy. Najlacnejšie budú fóliované dvere s voštinovou výplňou. Ďalšou triedou je laminát, ktorý má vyššiu odolnosť proti oderu. Najkvalitnejšia a teda aj najdrahšia je drevená dyha.

Stupeň akustického a teplotného odizolovania susediacich miestností dverami taktiež určuje to, z akého materiálu si dvere a ich rám vybrať. Dvere a rámy z dreva zaisťujú pevnú a stabilnú konštrukciu s dobrými akustickými vlastnosťami. Práve preto majú celodrevené dvere najvyššiu cenu, ale sú aj najkvalitnejšie. Výrazne lacnejšie sú dvere z voštiny (voština – lisovaný kartón), ale majú aj najhoršie akustické a tepelnoizolačné vlastnosti.

BEZPEČNOSTNÉ DVERE

Dnes sa už považujú za samozrejmosť. Bezpečnostné dvere odolávajú vlámaniu a majú zvukovú nepriezvučnosť. Od stupňa tejto odolnosti závisí ich trieda bezpečnosti a samozrejme aj cena. Lacné bezpečnostné dvere nemusia byť vôbec bezpečné. Bezpečnostné prvky majú svoju hodnotu a práve tá sa premieta do ceny celých dverí.

Bezpečnostné dvere sú vybavené rôznym počtom istiacich bodov. Uzamykací bod do najpevnejšej časti domu alebo bytu – do betónu podlahy – by mal byť súčasťou každých bezpečnostných dverí. Skutočne kvalitné uzamykacie systémy sa uzamykajú na jedno otočenie kľúčom.

Vonkajšie bezpečnostné dvere sa vyrábajú v rôznych prevedeniach. Povrchovým materiálom môže byť laminát, prírodná dyha, drevo, nástrek. Na zákazníkovi je už len vybrať si tie, ktoré sa mu najviac páčia. Ak má záujem o presklené dvere, k dispozícii je pancierové sklo v rôznych veľkostiach a tvaroch.