Snímače čiarových kódov pozná väčšina ľudí z obchodov. Dokonca si prácu s nimi môžete sami vyskúšať v samoobslužnej pokladni. Snímače však neslúžia len na snímanie tovaru v obchodoch. Ich využitie je oveľa širšie v závislosti od typu snímača.

Ručné snímače čiarových kódov

V obchodoch sa môžete stretnúť so snímačmi kódov, ktoré sú zabudované priamo v doske pokladne alebo s ručnými snímačmi. Na podobnom princípe pracuje tiež prenosný dátový terminál, v ktorom je už zabudovaný snímač resp. skener. Mobilný terminál i snímač načítajú údaje z etikety a tieto informácie prenesú do počítača. Oba prístroje sú veľmi ľahké, dobre sa s nimi manipuluje a sú dostatočne odolné voči rozbitiu. Mobilný terminál má však dve veľké výhody. Po prvé ukazuje nasnímané údaje na displeji a po druhé dokáže dáta zbierať priamo do svojej pamäte. Znamená to, že nemusí byť priamo prepojený s počítačom. Naopak čítačka čiarových kódov musí byť priamo v spojení so softvérom počítača. Ručné čítačky čiarových kódov sa držia priamo v ruke alebo sú zabudované v stojane. S ručným snímačom čiarových kódov sa lepšie identifikujú kódy, ktoré sú napríklad zlepené či vyblednuté. Ich využitie je rôznorodé, ale najviac sa používajú v predajniach, v kanceláriách, na parkoviskách alebo napríklad na pošte. Mobilné terminály našli svoje využitie v logistických centrách a v kuriérskych firmách.

Fixné, zabudované snímače čiarových kódov

Vo veľkopredajniach je nevyhnutné nasnímať behom pár minút veľké množstvo tovaru. Preto sa v nich využívajú nielen ručné, ale aj fixné snímače. Tie sú zabudované priamo do pultu alebo napríklad vo vozíku. Umožňujú pracovníkovi lepšie manipulovať s tovarom a snímať kódy z rôznych uhlov. Fixné snímače sú dolné, zväčša chránené tvrdeným sklom. Odolajú náročnejším podmienkam, vlhkosti či poškriabaniu. Priemyselné skenery sú dokonca také odolné, že im nerobia problém mínusové teploty alebo pád do vody. Prenosné dátové terminály a snímače čiarových kódov sa stávajú nevyhnutnou súčasťou každej prevádzky, v ktorej je potrebné evidovať a distribuovať veľké množstvo tovaru.