Nemusí sa všetko točiť iba okolo druhých. Urobte si chvíľku pre seba. Kopnite do seba malú kávu, spravte si pohodlie a zaspomínajte si na časy, keď vy sami ste sedeli za školskou lavicou. Vzdelávať by sme sa mali celý život. Terajšia situácia je na to ako stvorená. Rozšírte si obzory a zdokonaľte sa v tom, čo vás baví.

Dlhodobý pocit spokojnosti

Veľa ľudí sa mylne domnieva, že radosť im do života prináša jedlo, zábava a oddych. Skutočnosť je trochu prozaickejšia. Z dlhodobého hľadiska má pre život najväčší význam pocit sebaúčinnosti, ako ho definoval psychológ Albert Bandura. Nebojte sa, nejde o žiaden vymyslený konštrukt z Rakúsko-Uhorska. Bandura stále žije a jeho myšlienky sú aktuálne aj dnes.

Sebaúčinnosť hovorí o tom, že jednotlivec potrebuje mať svoj život pevne v rukách, zvierať opraty a cítiť, že život reaguje na jeho potreby, sny a túžby. Jednoducho, že ním nie je unášaný ako divokou riekou, ale sedí na pevnej lodi a drží kormidlo.

K takejto spokojnosti dopomôže vzdelanie. Iste, sledovať futbalový zápas alebo tureckú telenovelu je možno napínavejšie ako čítať knihy o osobnom rozvoji či počúvať vzdelávacie podcasty. Lenže sledovanie televízie vám z dlhodobého hľadiska neprinesie nič, len bolesti chrbta, vydratú sedačku a nadváhu. Základom šťastného života je nastaviť si cieľ kdesi na horizonte a pomaly sa k nemu približovať.

Ako prebiehajú lekcie online kurzov

Online kurzy majú väčšinou lekcie v podobe videí. Videá sú relatívne krátke, často okolo piatich minút, aby sa informácie podávali v malých dávkach. Skvelým príkladom sú online kurzy Excelu od slovenskej stránky Easy Excel. Ak potrebujete certifikát, ktorý potvrdzuje, že ste sa kurzu zúčastnili, je to skvelá voľba.

Náročnosť lekcie by mala byť mierne za hranicou vašej komfortnej zóny. Zmyslom vzdelávania predsa nie je stagnovať na pohodlnom hniezdočku, ale roztiahnuť krídla a trochu nimi zamávať. Lepšie je však vyhnúť sa extrémom. Príliš náročná lekcia by vás mohla frustrovať a odradiť.

Ako zostať motivovaný?

Najjednoduchšou cestou, ako zostať motivovaný, je vytvoriť si rozvrh s fixnými pravidlami. Inak ľahko skĺznete k prokrastinácii, ktorá nikam nevedie.

Ďalšou možnosťou je nájsť si “parťáka”, s kým budete študovať spoločne a môžete zdieľať svoje dojmy a získavať cenné rady.

To, kam sa bude váš život uberať po tom, čo skončíte vzdelávací program, je už len na vás. Môžete svoje poznatky zužitkovať, vyskočiť zo stereotypu a poslať životopis do práce vašich snov. Môžete sa prihlásiť na ďalšie lekcie a pokračovať vo vzdelávaní. Môžete si doplniť domácu knižnicu a zahryznúť sa do kníh. Možností je neúrekom, no jedno je jasné – učenie by malo patriť medzi vaše návyky pre lepší život

 

Cieľom by proste malo byť vytrhnúť sa z komfortnej zóny a zužitkovať voľný čas, v ktorom sa počas pandémie doslova topíme. To, ako s ním naložíte, je vo vašich rukách.