Šantenie na trampolíne je čoraz obľúbenejšou zábavkou, a to nielen v školských telocvičniach a na ihriskách, ale aj na súkromných pozemkoch. Čo všetko by ste však mali vedieť a zvážiť skôr, ako svojim deťom trampolínu zadovážite?

Maximum pre bezpečnosť

Trampolining má zaiste rad nesporných výhod. Medzi základné patrí zlepšenie koordinácie a rovnováhy pohybu, rovnomerné napínanie všetkých svalov v tele, regulácia cholesterolu, zvýšenie cirkulácie krvi vo všetkých častiach tela, podpora pravidelného dýchania a obehu krvi. Pediatri ale varujú, že zábavné skákanie na trampolíne môže byť aj nebezpečné. To platí najmä v prípadoch, keď ignorujeme upozornenia výrobcov.

Nižšie ponúkame niekoľko tipov, ako postupovať, aby trampolína plnila svoj účel a bola absolútne bezpečná:

  • Počas skákania na trampolíne nespúšťajte svoje deti z dohľadu! Pravidlo je: Minimálne jeden dospelý dozor.
  • Istota, že sa predíde nepríjemným zraneniam, je najvyššia, ak na trampolíne skáče len jeden človek. Čím viac detí je na nej súbežne, tým vyššie riziko zranenia hrozí.
  • Uistite sa, že trampolínu máte dobre zaistenú, nepoškodenú a uloženú na rovnom povrchu.
  • Pravidelne ju kontrolujte a udržiavajte v dobrom stave. V prípade, že dôjde k natrhnutiu ochrannej sieťky či poškodeniu vypchávok, bezodkladne to riešte!
  • Apelujte na deti, aby na trampolíne nerobili žiadne akrobatické kúsky, kotrmelce či iné riskantné pohyby. Najmä deti mladšie ako šesť rokov by ste mali na trampolíne pozorne strážiť.

Nielen pre deti

Nech už sa na to pozeráte akokoľvek, vonkajšie trampolíny sa tešia veľkej obľube medzi deťmi, ale čoraz častejšie aj medzi dospievajúcimi a dospelými. Nie je preto ničím výnimočným, že si ich čoraz častejšie, ak na to máme priestor i finančné prostriedky, kupujeme aj domov, respektíve na svoje záhrady či dvory.

Ako pri všetkom, aj tu platí, že pokiaľ dodržíme všetky bezpečnostné varovania a nebudeme robiť nič neprimerané, skákanie na trampolíne sa stane skvelou voľnočasovou aktivitou, ktorá aj tie deti, ktoré inak pohyb príliš nemusia, rozhýbe a rozveselí. Prejeme príjemnú zábavu!

Zdroj:

healthychildren.org/English/safety-prevention/at-play/Pages/Trampolines-What-You-Need-to-Know.aspx

Foto

files.najlacnejsietrampoliny.sk/200000126-837be84753/trampolina%20active%20hobby%20s%20rebrikom.jpg