V záplave rôznych kinematografických počinov z celého sveta je produkcia českej filmovej školy stále veľmi dobre rozpoznateľná. Charakterizuje ju predovšetkým inteligentný humor a skvele vystihnutá dejová a predovšetkým dobová línia. Rovnaké momenty nájdete aj v našom rebríčku top filmov českej kinematografie z počiatku 90tych rokov.

Dědictví aneb…

Legendárny snímok režisérky Věry Chytilovej zachycuje začiatok deväťdesiatych rokov, divokú postsocialistickú éru, kedy sa prostému ľudu vracalo to, čo bolo kedysi jeho. Administratívnym nedopatrením však niekoľkomiliónový majetok nájde nového pána v osobe Bohumila Stejskala, ktorý ak práve nesedí v krčme, tak pracuje v lese ako pilčík. Bohušovi sa zrazu otočí život o 180° a ako správny rýchlokvasný zbohatlík začne ihneď bohapusto utrácať. Tam pštros pre Irenku, kolotoč pre decká…Radosť z rozprávkového bohatstva však nemá dlhého trvania. Po veľkom fláme nastane nepríjemné vytriezvenie.

Tankový prapor

Mnohí tvrdia, že filmová predloha v podobe kihy Josefa Škvoreckého je tak dobrá, že sa adekvátne sfilmovať snáď ani nedá. Napriek tomu stojí Tankový prapor za tú necelú hodinu a pol pozerania. Film zobrazuje občas trpký a občas vtipný život na vojne v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Hlavným hrdinom je mladý vojak Dany Smiřický, ktorý tu chvíľu filozofuje o živote, aby sa s ním o pár minút neúspešne popasoval. Smútok za nedostupnou Lizetkou sa snaží zahnať milostnou aférou s dôstojníckou manželkou Janinkou Pinkasovou, avšak major Borovička s celým dôstojníckym štábom sa priam trasú, aby vojakom čo najviac znepríjemnili život.

Obecní škola

Filmy rodinnej dvojice Svěrákovcov dokážu pohladiť na duši. A Obecní škola túto silu mala a stále má tiež. Dej zachytáva bezstarostný chlapčenský život dvoch kamarátov, Edy a Tondy, ktorí navštevujú triedu učiteľky Maxovej. Tú po tom, čo sa zblázni, nahradí autoritatívny učiteľ Igor Hnízdo a ten už vie ako na bandu neposlušných chalanov. Ako bývalý frontový vojak prežil horšie veci…Alebo to bolo trochu inak? Film odráža naivnú prostotu a zvedavosť detskej duše a časy, kedy detskému svetu nevládli monitory počítačov a smartfónov, ale nepreskúmané územia tam vonku.