Uvažujete nad kúpou textilných snehových reťazí, ale nie ste si istí či budú dostatočne účinné? Medzi kovovými a textilnými reťazami existujú úžitkové rozdiely, ktoré sa premietajú do bezpečnosti jazdy. Ktoré vlastnosti obidvoch typov reťazí sú pre výber smerodajné?

Textilné snehové reťaze = komfortná jazda i inštalácia

Ihneď na úvod vám dáme cennú radu – ak jazdíte do horských oblastí len zriedkavo, kúpte si reťaze značky AutoSock. Prečo práve AutoSock? Pretože ide o jediné textilné reťaze schválené ako náhrada za oceľové v celej EU. S inými reťazami sa síce dokážete v horách pohybovať bezpečne, ale nie podľa noriem zákona. Vždy si všímajte certifikáty a homologizáciu reťazí. Investujte do kvality, veď aj najlacnejšie pneumatiky si najskôr overíte.

Reťaze aj pre menej šikovných

Veľkým bonusom u textilných reťazí je rýchlosť ich inštalácie. Navliekajú sa na pneumatiky podobne ako ponožky. Navlečiete ich na jednu časť pneumatiky, prejdete pár centimetrov, potiahnete návleky na zvyšok pneumatiky a reťaze sa pri jazde vycentrujú. Jazda s textilnými reťazami je komfortná. Nepocítite otrasy či vibrácie. Pozor na to, že po náznakoch prvého asfaltu textilné reťaze ihneď odmontujte. Textilné reťaze je možné kúpiť aj ako reťaze na suv 4×4.

Bezpečné a skladné reťaze

Čo sa bezpečnosti týka, textilné reťaze AutoSock dobiehajú kovové. Absolútne sa nemusíte obávať jazdiť na ľade. Špeciálny materiál vytvorí priľnavú vrstvu, ktorá na ľade sedí ako kliešť. Menej účinné sú textilné reťaze v hlbokom snehu. Tento malý nedostatok je vykompenzovaný tým, že AutoSock zaberú v kufri vozidla maximálne toľko miesta ako autolekárnička.

Kovové snehové reťaze = bezpečnosť a odolnosť

Kovové reťaze sú samozrejme v oblasti bezpečnosti niekoľko stupňov pred textilnými. Ich účinnosť je extrémne vysoká na šmykľavej i zasneženej vozovke. Tieto reťaze je možné používať aj v lete, ak sa potrebujete dostať cez pole, les, piesok alebo štrk. Nájdete ich vo variantom pre SUV alebo offroad automobily, nákladné vozidlá i traktory.

Veľký výber a dobré ceny

Oceľové reťaze nájdete na pultoch obchodov v rôznom prevedení, čo sa stopy týka. Podľa stopy sa odvíja aj ich cena. Najlacnejšie kúpite rádovo za pár eur, ide o kovové reťaze s rebríkovou stopou. Najdrahšie a najviac bezpečné sú snehové reťaze so šikmou stopou. V prípade, že žijete v horách, iné ako šikmostopé reťaze nekupujte.

Reťaze na celý život

Kovové reťaze sú veľmi odolné, takže vám vydržia dlhé roky. Dávajte si pozor len na to, aby ste s nimi nejazdili po asfalte a po použití ich poriadne vysušte.