Šperky – krásne ozdoby, ktorými chceme blízkej osobe za niečo poďakovať či vyjadriť lásku. Ako ho možno ešte viac ozvláštniť a urobiť z neho skutočne jedinečný, originálny šperk? Čo tak dať si na nový prsteň či náušnice niečo pekné vygravírovať?

Gravírovanie šperkov laserom

Najčastejšie sa gravíruje dvoma spôsobmi – laserom alebo ručne. A ako to už býva, obidve metódy majú svoje plusy aj mínusy.

Gravírovanie laserom využíva laserový prístroj, ktorý má takmer neobmedzené možnosti. Jeho otočná hlavica umožňuje zlatníkovi gravírovanie zvonku aj vo vnútri prsteňov z chirurgickej ocele aj iných kovov.

Funguje to nasledovne: Po konzultácií predstavy majiteľa šperku dostane návrh zlatník, ktorý si text či symbol prevedie do vektorovej podoby. Následne to nahrá do počítača, ktorý sa napojí na laserový prístroj, ktorý je plne automatizovaný.

Nevýhodou tohto spôsobu gravírovania je, že nie všetky šperky je vhodné gravírovať laserom, pretože nástroj je trochu väčší a nie je možné sa s ním dostať do všetkých miest tak pohodlne, ako pri klasickom ručnom gravírovaní. Obzvlášť zásnubné prstene s drahým kameňom je vždy lepšie gravírovať ručne.

Ručné rytie do prsteňov

V prípade ručného rytia sa vytvárajú nápisy a rôzne znaky pomocou špeciálneho ostrého nástroja – rydla. Sám skúsený rytec najlepšie posúdi, či je daný náhrdelník z chirurgickej ocele alebo prsteň vhodný skôr na ručné rytie, alebo ho možno gravírovať aj laserom.

Snáď netreba zdôrazňovať, že ručné gravírovanie šperkov si vyžaduje dlhodobú prax, vycibrený zmysel pre detail, ale aj fyzickú zdatnosť rytca. Čím tvrdší materiál, kam rozhodne spadajú aj náušnice z chirurgickej ocele či tvrdé platinové šperky, tým je gravírovanie náročnejšie.

Čo sa týka tvarov rydla, sú rôzne – od najčastejšie používaných špicatých, ktorých drážkou sa docieli trojuholníkový profil po iné, ktoré majú profil štvorcový, kosoštvorcový s rôznymi uhlami, oválny, plochý a ďalšie. Na rytie šperkov sa využívajú rydlá s najmenším profilom, aby bola výsledná línia čo možno najtenšia.

Ručné rytie do šperkov prebieha nasledovne: Rytec pomocou ostrých prítlakov a jemných vibrácií ruky vytvára línie gravírovania podľa určenej predlohy. Skutočne obratný a skúsený rytec dokáže touto technikou docieliť tak mäkké kontúry, ako aj oblé línie, vďaka čomu je výsledkom jeho práce jedinečný šperk, aký nik iný nemá.