Zariadiť a vybaviť detskú izbu, ktorá bude spĺňať svoj účel, teda bude praktická a útulná zároveň, nie je také jednoduché. Základom je, aby aj deti mohli povedať, aká detská izba sa im páči a aspoň z časti mohli ovplyvniť konečný výber. Veď ide o miestnosť, v ktorej budú tráviť väčšinu svojho voľného času, tak prečo im neumožniť vybrať si vytúženú posteľ alebo detsky nábytok?

Vsaďte na jednoduchý, no praktický nábytok!

Pamätajte, že detská izba nie je žiadne skladisko nepotrebných častí vybavenia bytu, či podobných „rároh. Práve táto izba by mala spĺňať jasné požiadavky, a teda najpodstatnejšie je, aby bola v prvom rade bezpečná a praktická. Boli by ste možno prekvapení, ako často sa rodičia dopúšťajú chýb tým, že sa snažia detskú izbu zariadiť nadčasovo, aby predovšetkým dlho vydržala. Dieťatko však omnoho viacej ocení, pokiaľ mu nábytok a ostatné prvky vyhovujú z hľadiska ergonómie a pokiaľ môže praktizovať svoje obľúbené aktivity odpovedajúce jeho veku i osobnosti. Práve tieto kritéria sú pri zariaďovaní „rastúcej“ detskej izby najdôležitejšie, keďže rastie spolu s dieťaťom. Čo sa týka nábytku ako takého, zabudnite na ostré hrany a nezabudnite namontovať bezpečnostné mechanizmy na okná či zástrčky, čo veľa rodičov podceňuje.

Než dieťatko začne chodiť do školy, nebojte sa obmedziť množstvo nábytku v jeho izbe. Dajte mu priestor na hranie, veď do predškolského veku nepotrebuje veľký stôl ani špeciálnu stoličku na koliečka. Malým detičkám je potrebné vyhradiť čo najviac nezastavaného priestoru, preto je ideálne zvoliť vstavanú skriňu na oblečenie i hračky, úložné boxy, ktoré dieťa ľahko obslúži samé a v konečnom dôsledku detské koberce, ktoré celej izbe dodajú potrebný šmrnc, no určitým spôsobom i zvýšia bezpečnosť, keďže aj taký koberec dieťatko chráni pred pošmyknutím či iným nepríjemným úrazom.