Zima je v plnom prúde a s ňou aj nepredvídateľné počasie. Jeden deň svieti slnko a cesty sú suché. Druhý deň zúri snehová víchrica a na vozovke sa motoristi trápia s vrstvou ujazdeného snehu. Predovšetkým na horách vie sneh prekvapiť, a preto by ste mali mať v kufri auta v zálohe snehové reťaze. Viete, ako ich používať a udržiavať? Poradíme vám.

Kde a kedy potrebujete snehové reťaze

Motoristi jazdiaci hlavne po meste alebo v južných častiach Slovenska snehové reťaze nepotrebujú. Napriek tomu si môžu do kufra auta prihodiť textilné reťaze, ktoré stoja zopár eur. Šťastie praje pripraveným a nikdy nemôžete vedieť, kedy sa ocitnete v horských oblastiach. Aby sme vás neuviedli do omylu, musíme poznamenať, že reťaze nepatria do povinnej výbavy. Povinnosť mať vo vozidle snehové reťaze majú len vodiči, ktorí riadia vozidlá nad 12 ton. Profesionálni šoféri jazdiaci na nákladných autách sa počas práce často dostanú na úseky ciest, kde sa im hodia reťaze na dodávky. Nie ste si úplne istí, kde a kedy je potrebné snehové reťaze nasadiť na kolesá? Na Slovensku zákon prikazuje nasadiť reťaze na hnaciu nápravu vozidla všade tam, kde je táto povinnosť prikázaná dopravnou značkou a na vozovke sa nachádza súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Tento príkaz platí v období od 15. novembra do 31. marca.

Ktoré snehové reťaze si vybrať

Zistili ste, že vaše cesty povedú na sever? Je na čase si kúpiť snehové reťaze. Je jedno, či si vyberáte reťaze na SUV 4×4 alebo na menšie vozidlo. Dôležité je sa zamerať na typ reťaze a možnosti montáže na kolesá. Medzi najbežnejšie používané reťaze patria tri modely – so šikmou stopou, rebríčkové a priečne. Reťaze so šikmou stopou perfektne pokryjú celú pneumatiku a poskytujú maximálnu bezpečnosť. Zároveň sú jednoduché na pripevnenie a majú dlhú životnosť. Rebríčkové reťaze sa hodia do terénu, kde nehrozí vysoká vrstva snehu. Ich nedostatkom je horšia manipulácia s nimi a aj nižšia životnosť. Strednú cestu predstavujú priečne reťaze, ktoré vytvárajú na pneumatike vzor písmena H alebo X. Cenovo aj kvalitatívne sú medzistupňom oboch predchádzajúcich typov reťazí. Veľmi jednoduchú montáž majú textilné reťaze. Ako sám názov napovedá, ide o reťaze vyrobené z textilu. Tomu zodpovedá ich cena a aj to, že sa veľmi rýchlo zničia. Hodia sa ako variant pre núdzové stavy. V prípade, že nechcete na snehových reťaziach šetriť, kúpte si rýchloupínací model. Ušetrí vám čas pri montáži a vyniká taktiež vysokou kvalitou.

Ako sa starať o snehové reťaze

Zainvestovali ste peniaze do kvalitnejších reťazí a chcete predĺžiť ich životnosť? V tom prípade sa musíte o reťaze správne starať a udržovať ich. Po každom použití prezrite reťaze, a ak vidíte, že sú na jednej strane opotrebované viac, pri ďalšom použití ich obráťte. Zároveň nezabudnite snehové reťaze očistiť teplou vodou, vysušiť a uložiť ich v originálnom obale na suché miesto. Nezabúdajte ani na to, že so snehovými reťazami nemôžete jazdiť ako pretekár. Odporúčaná rýchlosť je 50 km/h. Pri rýchlejšej jazde hrozí zničenie reťazí, pneumatík alebo diskov.