shutterstock_406600936

Nie je vynález ako vynález. Obzvlášť, ak ide o niečo, čo vyšlo z dielne tých najlepších. K takým rozhodne patrí aj NASA, t.j. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír, v ktorého zákutiach sa ukrýva kadečo zaujímavé, no najmä prísne utajované. Teraz však tamojší odborníci čo-to zo svojich tajomstiev odhalili aj nám, bežným smrteľníkom. Máte záujem?

Sprístupnenie patentov na pomoc priemyslu

Pre niekoho možno nečakaný krok NASA sleduje sprístupnením niektorých svojich patentov jediné:  Napomôcť americkej ekonomike. Aj preto vedci z NASA sprístupnili dohromady 56 patentovaných technológií, ktoré poskytli širokej verejnosti na neobmedzené komerčné využitie. Každý jeden, teraz už verejne dostupný patent sa automaticky stal súčasťou tzv. verejného vlastníctva, čo v praxi znamená, že rôzne spoločnosti môžu tieto inovácie využívať bez povolení či poplatkov.

Patenty týkajúce sa zlepšenia výkonu rakiet

Zverejnené boli okrem iného aj patenty týkajúce sa pokročilých výrobných procesov, senzorov, pohonných metód, raketových trysiek, dizajnov krídel lietadiel a konceptov zvýšenia bezpečnosti a výkonu rakiet. Všetko sú to technológie pôvodne vyvinuté v súvislosti s vesmírnymi misiami, čo sa však podľa zástupcov agentúry nevylučuje s ich možným budúcim komerčným využitím aj mimo kozmického a leteckého priemyslu.

V NASA veria, že aj tento ich ústretový krok pomôže americkým firmám udávať tempo vrámci výroby inovatívnych riešení a zlepšení high-tech zariadení, vďaka čomu sa Spojené štáty americké dostanú späť medzi najsilnejších hráčov v globálnom ekonomickom meradle.

A aby toho nebolo málo, okrem týchto čerstvých, už verejných patentov zverejnila NASA aj databázu, kde je možnosť prezrieť si tisíce vypršaných patentov Národného úradu, na ktoré sa im nevzťahuje ochranná známka ani žiadne iné vlastníctvo a sú teda verejným majetkom nás všetkých.

Čo Vy na to, nahliadnete?