Ľudia majú tendenciu svoju fasádu zanedbávať. Je to prirodzené, veď okolo nej častokrát iba prechádzame a väčšinu času trávime vnútri. A aj keď fasáda stratí svoju pôvodnú farbu, pripíšeme to veku alebo kvalite náteru. Príčinou však zvyčajne býva práve znečistenie na fasáde, ktoré sa dá veľmi ľahko vyriešiť. Ako sa však do toho pustiť? Svojpomocne alebo s profesionálmi?

Prečo znečistenie fasády vlastne zvyká?

Než sa pozrieme na možnosti čistenia fasády, povieme si, odkiaľ sa čierny, červený či zelený povlak na nej berie. Najčastejšou príčinou býva vlhkosť. Tú môže zapríčiniť:

  • orientácia domu smerom na juh,
  • nedostatok slnečného žiarenia,
  • blízkosť lesa,
  • blízkosť vodnej plochy,
  • nedostatočné zvetrávanie fasády,
  • nesprávne zateplenie.

Vlhkosť priťahuje rôzne organizmy, predovšetkým plesne a riasy, no aj lišajníky či machy. Práve tie väčšinou zapríčiňujú znečistenie fasády. Ďalším vinníkom môžu byť aj prach, peľ a nečistota z priemyselnej oblasti, ktorá sa nachádza vo vašej blízkosti.

Pred ekologickým čistením fasády – Bomba Fasáda
Pred ekologickým čistením fasády – Bomba Fasáda

Ako teda so znečistením fasády bojovať?

Možno ste si pri čítaní riadkov vyššie povedali, že s plesňami zatočíte raz-dva klasickými prípravkami z drogérie. Nie je to však také jednoduché. Možno ich z povrchu fasády odstránite, no riskujete jej poškodenie a aj to, že sa jednoducho vrátia.

Po ekologickom čistení fasády - Bomba fasáda
Po ekologickom čistení fasády – Bomba fasáda

Na čistenie fasády rodinného domu potrebujete totiž hĺbkovú emulziu, ktorá zlikviduje plesne, riasy, machy a lišajníky už v zárodku. A k nej sa len tak ľahko nedostanete. Práve preto je lepšie obrátiť sa na profesionálov.

Ktorú firmu si vybrať na čistenie fasády domu?

Možností máte niekoľko. Slovenské spoločnosti väčšinou využívajú vysokotlakové čistenie fasády, ktoré je v súčasnosti už zastaralé. Wapky – ako sa ľudovo nazývajú – využívajú mix chemikálií a vody, ktoré potom pomocou vysokého tlaku striekajú na fasádu a tým ju umývajú.

Tento spôsob je však rizikový. Vysoký tlak totiž môže poškodiť fasádu a spôsobiť trhliny. Okrem toho chemikálie poškodzujú okolitú prírodu a, v neposlednom rade, znečisťujú okná, dvere aj balkóny, takže vás po čistení fasády čaká umývanie ďalších častí domu.

Existuje šetrná metóda čistenia fasády?

Vyššie spomenuté nevýhody primäli slovenskú firmu Bomba Fasáda k tomu, aby vymyslela vlastný spôsob čistenia fasád rodinných domov. Vyvinula tak 100 % rozložiteľnú ekologickú emulziu, ktorá navyše obsahuje aj soľ.

Tá slúži ako prirodzený konzervant pred vlhkosťou, takže po vyčistení fasády nepotrebujete použiť penetračný náter. Kvalifikovaní pracovníci ho navyše nanášajú iba valčekmi a štetcami. Vďaka tomu sa roztok dostane na každý milimeter fasády bez toho, aby ho poškodila.

Znie to ako sen? Možno áno, no realita je ešte lepšia

Bomba Fasáda ponúka aj bezplatnú ukážku na celom Slovensku. Už za 15 minút vám jej pracovníci predvedú účinky čistiacej emulzie a zodpovedajú všetky vaše otázky. Stačí ich kontaktovať cez web.