Touto otázkou sa zaoberá asi každý, kto hľadá menej či viac štýlový byt. Je to večná dilema, ktorá nepozná jednoznačné odpovede! No predsa sme sa rozhodli predstaviť niekoľko plusov a mínusov oboch variantov, a tak Vám možno i pomôcť dynamickejšie sa rozhodnúť.

Starší byt

Za výhodu staršej nehnuteľnosti môžeme považovať cenu, čo nie je však vždy pravidlom. Staršie byty v hlavnom meste kúpite takmer vždy lacnejšie ako novostavby v Bratislave. Je však takmer isté, že starší byt si skôr či neskôr bude vyžadovať rekonštrukciu a s tým prídu aj ďalšie výdavky. Ideálne by bolo, keby ste nehnuteľnosť kúpili už zrekonštruovanú. 

Ďalšou výhodou je širšia ponuka. Navyše, do staršieho bytu sa môžete nasťahovať takmer okamžite po vybavení potrebných náležitosti, kým pri novostavbe to môže trvať o niečo dlhšie. 

Byt je už „otestovaný“ 

Keďže pravdepodobne nebudete prvým vlastníkom, obyvatelia pred Vami byt už otestovali. Keby mal závažnú chybu, asi by si to všimli. Informujte sa, neprehliadnite žiaden detail, prizvite si odborníka. 

Lepšia lokalita a s ňou i občianska vybavenosť

Výhodou staršieho bytu môže byť aj lokalita, keďže vo väčšine prípadov sa stavali na výhodných miestach. Dnes, kvôli nedostatku miesta, sa situácia rieši občas aj nie príliš najšťastnejšie. Medzi atraktívne bratislavské lokality patrí napríklad Ružinov. Avšak, to neznamená, že všetky byty Bratislava Ružinov sú staršie. I táto časť si prešla výraznou rekonštrukciou a dnes sa pokladá za jedno z najvhodnejších miest pre život v našej republike. 

Nevýhodou “opotrebovanej” reality je zaiste dispozícia a vzhľad. Pokiaľ Vám prekáža nemoderné zariadenie, vybavenie a materiály, prerábanie Vás neminie. Odhad ceny staršieho bytu býva spravidla náročnejší ako pri novostavbách.  

Za a proti novostavbe

jegeho alejZa najvýraznejšiu prednosť môžeme zaručene pokladať fakt, že prípadné nedostatky môžete reklamovať.

Výhodou je aj možnosť ovplyvniť výslednú podobu Vášho budúceho domova. Takisto si smiete interiér zariadiť podľa vlastnej fantázie, vkusu a finančných prostriedkov. Odhad ceny takejto nehnuteľnosti je omnoho jednoduchší. To sa zíde najmä v prípade, ak žiadate o hypotéku alebo si chcete vziať úver zo sporenia.

Materiály sú modernejšie a kvalitnejšie. Vlastník nového bytu môže dokonca ušetriť na energiách. Trend 21. storočia hovorí jasnou rečou, a teda stavať úsporné a ekologické domácnosti. 

Nie je problém s parkovaním

Spomínané byty na predaj Bratislava, ale aj všetky iné, majú predpísané množstvo parkovacích miest, ktoré musia zabezpečiť. Navyše, domy s viac ako štyrimi úrovňami musia byť vybavené výťahom. Za nevýhodu novostavby môžeme považovať lokalitu a cenu, čo je však tiež veľmi individuálne.

Obe možnosti majú svoje za aj proti, takže sa nedá jednoznačne určiť, ktorá možnosť je výhodnejšia. Zvážiť ich už musíte iba Vy. Želáme Vám veľa šťastia pri rozhodovaní!

Foto:  © [PHB.cz] / Dollar Photo Club, finep.sk