Horúce leto je už za nami, preto nám nehrozia teploty, ktoré sa šplhajú do nebezpečných výšok. No určite to máte v čerstvej pamäti. Cítite neznesiteľne teplo a po ničom netúžite viac ako po schladení. Existuje viacero alternatív a jednou z nich je aj klimatizácia. Na trhu je dostupných niekoľko druhov a z toho dôvodu by ste mali vedieť, aké parametre pri výbere sledovať. Klimatizácia dokáže byť v letných mesiacoch neoceniteľným pomocníkom. Bežne si pod týmto pojmom predstavíme zariadenia, ktoré ochladzujú vzduch. Novinkou pri bytových klimatizáciách je aj funkcia vetrania. V zime môžete zvoliť klimatizáciu s funkciou zvlhčovania. Samozrejme, prichádzajú do úvahy aj kombinácie uvedených možností. Inými slovami, klimatizácia môže slúžiť po celý rok.

Zorientujte sa

Užívateľ klimatizácie by sa mal orientovať aj v jej energetickej účinnosti a dôležitých prevádzkových parametroch. Účinnosť možno zistiť z energetického štítku. Pre užívanie klimatizácií najrôznejšieho typu je dôležité sledovať tiež hlučnosť, a to najmä v nočnom režime. Nezabudnite, že hluk, ktorý sa zdá vo dne prijateľný, sa v noci stane neznesiteľným. Napríklad taká klimatizácia Daikin je nielen úsporná, ale dominuje u nej bezlučnosť, pričom ani nebudete vedieť, že ju doma máte. Mobilná klimatizácia je spravidla zariadenie, ktoré umiestnite vo zvolenej miestnosti a teplo sa odvádza ohybnou hadicou von oknom. Existuje aj delená mobilná klimatizácia, ale vďaka vývodu cez stenu je obmedzená jej základná vlastnosť, a teda mobilita.

Prizvite si špecialistu

Zásadou pri kúpe klimatizácie je nákup u odborníka, ktorý ochotne poradí, čo by Vám mohlo vyhovovať. Dokáže totiž na základe podaných informácií odhadnúť ten pravý typ. Medzi služby popredných firiem patrí taktiež obhliadka priestorov, ktoré chcete klimatizovať. Pokiaľ sa obávate, že na niečo zabudnete, pozvite špecialistu na obhliadku hneď. Niektoré firmy túto službu poskytujú zdarma, takže sa nezabudnite spýtať. Podľa niekoľkých faktorov, ako napríklad objemu miestnosti, orientácie, počtu a plochy okien a podobné, Vám firma odporučí vhodnú jednotku. Klimatizácia bude následne nainštalovaná, takže budete mať záruku optimálnej tepelnej pohody. Je dôležité, aby mala jednotka správny výkon vzhľadom k priestoru, ktorý je potrebné schladiť.

Univerzálne riešenie

Klimatizačné zariadenie si väčšinou spájame s ochladzovaním miestnosti, no ak zapojíme tepelné čerpadlo, vznikne nám akýsi obrátený systém. Vzduch zvonku je prečerpávaný a ohrievaný. Následne je poslaný do miestnosti. Zariadenie môže teda v tomto prípade miestnosť aj vykurovať. Náklady na prevádzku takéhoto zariadenia sú pomerne nízke. Hoci jeho kúpna cena je o niečo vyššia, táto investícia sa zaručene vyplatí. Vedeli ste, že čerpadlo môžete využívať nepretržite až 200 dní v roku? Vedzte, že dnes sa už nekupuje iba jednoúčelová klimatizácia, poprední predajcovia ponúkajú univerzálne riešenia.

Foto: freedigitalphotos.net