Pozostatky starovekého človeka v Číne nie sú považované za neandertálca. Podľa novej štúdie má totiž tento typ vnútorné ucho podobné ako jeho “o úroveň vyšší” vyhynutí príbuzní. Tieto nové poznatky by mohli byť novými dôkazmi o krížení medzi neandertálcami a ďalšími druhmi archaických ľudí v Číne. Avšak, výskumníci hovoria, že evolúcia človeka môže byť omnoho zložitejšia než si často myslíme a dôsledky nového objavu zostávajú nejasné.
Aj keď sú moderní ľudia jediní žijúci členovia ľudského rodokmeňa, rada iných línií žila kedysi vedľa nich. Títo tzv. archaickí ľudia (vrátane neandertálca), najbližší zaniknutí príbuzní moderných ľudí, žili v Eurázii zhruba pred 200.000 až 30.000 rokmi.
Vedci tiež skúmali 100.000 rokov starú ľudskú lebku známu ako Xujiayao 15, ktorá bola nájdená pred 35-rokmi v severnej Číne po boku ľudských zubov a kostí. Najprv sa vedci domnievali, že lebka patrila archaickému človekovi. Ale napokon zistili, že anatomicky lebka a fosílie objavené vedľa nej majú znaky typické pre neandertálsku formu archaického človeka.
“Je to zjavné, nie je to moderný človek,” povedal spoluautor štúdie Erik Trinkaus, ktorý je antropológom na Washingtonskej univerzite v St. Louis.
Avšak, pri mikro-CT vyšetrení lebky sme odhalili, že vnútorné ucho je podobné ako ho môžeme vidieť u neandertálcov. “Boli sme veľmi prekvapení,” povedal Trinkaus.” Skríkol som: “Môj Bože, to vyzerá ako neandertálec.“
Vnútorné ucho (tiež známe ako labyrint), ktoré sa nachádza vo vnútri lebky, je v spánkovej kosti. Obsahuje tzv. slimáka, ktorý premieňa zvukové vlny na elektrické signály. Tie sú prenášané cez nervy do mozgu a polkruhové kanály, ktoré pomáhajú ľuďom udržať rovnováhu pri pohybe. Vedci uvádzajú, že tieto polkruhové kanáliky sú veľmi často dobre zachované v skamenených lebkách cicavcov.
V polovici roku 1990 CT vyšetrenia zistili, že takmer všetci neandertálci mali zvláštne usporiadanie polkruhových kanálov. Vzor polkruhových kanálov u neandertálcov bol často používaný za ich odlišnosť od moderných ľudí.
Hoci sú tu aj tieto závery o krížení medzi neandertálcami a archaickými ľuďmi v Číne, Trinkaus a jeho kolegovia hovoria, že výsledky objavu Xujiayao zostávajú stále nejasné.
Zdroj: livescience.com
Foto: thedailymash.co.uk, livescience.com