Ako je to dnes so zamilovaním sa? Mnohí ľudia sa lásky boja, nechcú sa zamilovať či viazať. Väčšina nezadaných odpovie, že je to jednoduchšie, človek netrpí a nie je taký zraniteľný. Čím to však skutočne je, že sa v dnešnej dobe toľkí bránia láske?

strach z lasky

„Nahota“ a plachosť

Nový vzťah je veľkou neznámou a ľudia majú zväčša z neznámeho strach. Vyvoláva v nich pocit zraniteľnosti, lebo nikdy neviete, čo príde alebo nepríde, čo sa môže stať a zasiahnuť do života. Prvé mesiace vzťahu sa naozaj nedajú nazvať citovým komfortom, pretože človek je stále v strehu a reaguje aj na najmenšie podnety.

Bolesť

Ak by sme sa pozreli hlbšie, veľmi rýchlo tam nájdete aj strach z toho, že sa môžeme popáliť. Síce sa vraví, že treba myslieť na to dobré a nie na to zlé, no ako rozkázať hlave, aby sa nestrachovala? Všetci vieme, že neúspešné vzťahy vedia po sebe zanechať obrovskú ranu v srdci a tej sa mnohí už dopredu doslova desíme.

Lásky dávno minulé

Môže sa zdať, že nový vzťah je “náplasťou“ na ten minulý. V mnohých prípadoch sa však práve začínajúca zamilovanosť stáva ohnivkom, ktoré rozhára staré rany a pripomína, čo sa kedysi stalo.

Staré aj nové známosti

Moderné obavy zo vzťahu plynú aj z toho, že láska je celkom prirodzene tým najdôležitejším v živote. Prehluší rodinné a kamarátske zväzky, vsunie sa medzi ne a niekedy aj celkom zatarasí cestu. Mnohí sa obávajú zmien, ktoré so sebou zamilovanosť prináša a radšej by jedno veľké puto vymenili za desiatky menších.

Zdroj: psychologytoday.com

Foto: viola.bz