New York, Hollywood, Golden Gate, Grand Canyon, Las Vegas a mnoho ďalších vychýrených miest nachádzajúcich sa v Spojených štátoch amerických lákajú každoročne milióny turistov z celého sveta. Všetky tieto atraktívne body, ktoré poznáme hlavne zo seriálov a filmov, sú dnes dostupnejšie ako hocikedy predtým. Zrušením vízovej povinnosti získalo Slovensko možnosť jednoduchého vycestovania do USA na krátkodobý pobyt do 90 dní bez nepríjemnej byrokracie. Zavedením systému ESTA sa zrušila povinnosť vybavovať víza do USA, čím sa celý proces značne zjednodušil. Stačí vyplniť formulár na webe a kúpiť si spiatočnú letenku. Viac nehrozia žiadne čakačky pred konzulátom, pohovory, poplatky či dokladanie najrozmanitejších potvrdení. 

Zvýšenie bezpečnosti

Electronis System for Travel Authorization (ESTA) predstavuje systém povoľovania pobytu cudzincom na pôde USA na základe vyhodnotenia ich spôsobilosti a potenciálnej hrozby. Tento systém využívajú krajiny, ktoré majú dohodu s USA o bezvízovom režime, medzi ktoré patrí aj Slovensko. Na starosti ho má Ministerstvo vnútra USA (u nás naše ministerstvo vnútra), ktoré preveruje všetkých žiadateľov o vstup do krajiny. Schválený ESTA formulár je preto dôležité mať po ruke hlavne na letisku, kde sa ním musíte preukázať, aby Vám bolo umožnené začať pobyt. Samozrejme, na úspešný vstup potrebujete aj platný biometrický cestový pas, ale to snáď netreba pripomínať. Pracovné vízum USA nepotrebujete ani v prípade krátkej pracovnej cesty, na ktorú tiež postačuje vyplnenie spomínaného formulára. ESTA USA je povinná od 12. januára 2009 a jej cieľom je zvýšenie  bezpečnosti v tejto krajine.

Bezproblémová cesta

Na presun do Ameriky vždy voľte overené letecké (prípadne lodné) spoločnosti, ktoré sú vláde USA známe. V prípade, že sa Vaša cesta do USA ocitne v ohrození z dôvodu zamietnutej ESTA žiadosti, vždy si môžete požiadať o vízum USA na príslušnom konzuláte. Ani v jednom z uvedených prípadov však nie je Váš vstup do USA stopercentne istý. Konečné slovo má až colná kontrola. Preto je veľmi dôležité venovať dostatočnú pozornosť vyplneným údajom. Dbajte na to, aby boli pravdivé a správne. Len týmto spôsobom si zaručíte bezproblémovú dovolenku alebo pracovnú cestu v USA.

Bonusy počas vybavovania ESTA

Agentúra zaoberajúca sa vybavovaním cestovateľských záležitostí do USA, a teda ESTA VISA, ponúka komplexné portfólio služieb, medzi ktoré okrem spomínaného ESTA formulára patrí aj non-stop asistenčná služba, garancia vrátenia peňazí v prípade záporného rozhodnutia, rozsiahla dokumentácia v pdf formáte a aktuálna validácia. ESTA VISA ponúka aj službu expresného vybavenia žiadostí do 5 minút pre všetkých nedočkavcov. Darčekom ku každej žiadosti je Sprievodca veľvyslanectvom a konzulátom, no i rady od skúsených odborníkov, ktoré Váš americký sen ešte viac zatraktívnia. 

Foto: © [FotoMak] / Dollar Photo Club