Jednou z možností, ako v domácnosti čo-to ušetriť, je schopnosť svojpomocne si pomôcť, aj čo sa rôznych opráv týka. Doma sa totiž stále niečo kazí, je treba niečo primontovať či privŕtať, a tak je ozaj veľmi užitočné, ak to zvládate sami, ideálne vo svojej dielničke. Väčšina domácich majstrov síce nedisponuje extra veľkými priestormi navyše, takže nič veľké typu paletový vozík sa tam nezmestí, ale na stôl a základné náradie by ste si miesto nájsť mohli.

Ako si tú svoju dielňu zariadiť rýchlo, lacno a účelne? Zopár tipov, ako na to a čo by rozhodne vo vašej, hoci maličkej domácej dielni nemalo chýbať.

Ponk v dielni nesmie chýbať

Základom je pracovný stôl, kde si všetko pekne-krásne rozložíte aj opravíte. Jednoduchá, za to však masívna oceľová konštrukcia s pracovnou doskou z tvrdého dreva, prípadne preglejky, čo je tzv. ponk do dielne, je najvhodnejšia. Kto je trochu šikovnejší, zhotoví si tento stôl aj sám.

Praktické je mať na ponku pripevnený zverák, ktorý sa rozhodne v dielni zíde. Aj ten je možné si zadovážiť, ak sa necítite na kúpu nového, z druhej ruky.

Výroba ponku svojpomocne

Na výrobu pracovného stola budete potrebovať: pravítko, navinovacie meradlo, fixu, kotúčovú brúsku a zváračku. A pravdaže dosku, ktorá by pri štandardných rozmeroch nemala presiahnuť 7 metrov, ďalej dva metre pásoviny na výstuhy a zopár skrutiek na uchytenie vrchnej dosky. Na zníženie nákladov je fajn kupovať použitú dosku.

Bude to síce chvíľu trvať a zrejme to nebude ako z katalógu, ale ten pocit, že ste to zhotovili svojpomocne stojí za to. A ušetrené peniaze isto tiež.

Povinná výbava do každej dielničky

Keď už máte ponk, prichádza čas doplniť náradie, ktoré je potrebné niekde uložiť. Aby ste na pracovnom stole nemali stále neporiadok a dalo sa na ňom aj niečo zhotoviť, je dobré zadovážiť si funkčný dielenský nábytok. Nič veľké, postačí praktická kovová skriňa či regál, kam si všetko náčinie prehľadne a dostupne uložíte.

Potom už len priestor dobre osvetliť, prípadne trochu odhlučniť, ak sa dá a hurá do práce!