Laboratórium je špecifické prostredie na prácu, ktoré si vyžaduje špeciálne pravidlá. A nielen tie oficiálne, ktoré prikazuje BOZP, ale aj tie nepísané. Tie nabádajú až k prehnanej opatrnosti, na ktorú si časom pracovníci zvyknú a už im nezväzuje ruky tak ako na začiatku. Zabudnite na BOZP, ktoré musíte dodržiavať pri práci v kancelárii. Tu je niekoľko z tých, ktoré musia dodržiavať pracovníci laboratórií.

Prísnejšie pravidlá

Laboratórium nie je odlišné s kanceláriou iba v tom, že sú tu laboratórne váhy pre pracoviská, pre ktoré je dôležitá aj miligramová odchýlka, ale tiež vďaka tomu, že sa tu skladuje o kúsok viac chemikálii ako v kancelárii programátora. S tým je spojené oveľa vyššie riziko požiaru. Aj preto tu musia byť hasiace prístroje doslova na každom rohu. Okrem toho stoly nesmú byť z horľavého materiálu, takže do úvahy prichádza materiál ako hliník či nerez. Dôležitý je aj centrálny vypínač elektrického prúdu, ktorým rýchlo a jednoducho vypnete elektriku počas požiaru.

Dôraz na zdravie

obuvModerná zdravotná obuv je samozrejmosťou, okrem toho však sa kladie dôraz na kvalitu vzduchu. Preto žiadne laboratórium nemôže fungovať bez prepracovanej vzduchotechniky, ktorej nevyhnutnou súčasťou je výkonný digestor. Aj kvôli výparom a riziku požiaru je zakázané skladovať v laboratóriu viac chemikálii, ako nevyhnutne pri práci potrebujete. Dôležité je aj ich umiestnenie – žiadne vlhké miesta, žiadne nadmerné teplo, žiadne slnečné lúče. Suché tmavé miesta so stabilnou teplotou.

Dôležité je aj svetlo

Pri práci tohto druhu je dôležité aj svetlo, preto sa často vyberajú úsporné LED svietidlá, ktoré majú oproti ostatným žiarovkám vyššiu svietivosť, neobsahujú ťažké plyny a tiež pomáhajú sústredeniu sa pri práci. Aj keď máte kvalitné svetlo a vidíte na všetko jasne, chemikálie musíte skladovať v originálnych obaloch a nádobách. Aby sa nestalo, že niekto dá nejakú kyselinu do fľašky od minerálky. To by nebola veľká sranda. Bezpečnosť je na prvom mieste pri každom kroku.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokSkriňa vašich snov
Ďalší článokPodnikanie vtedy a dnes