11952774_sBezpečnostné dvere sú stále častejšou voľbou pri výmene vchodových dverí bytov, ale rovnako tak si ich vyberajú aj majitelia rodinných domov. Robia tak z logického dôvodu: Chcú bývať bezpečne, všetci tak predsa chceme bývať. Avšak čo robí bezpečnostné dvere takými spoľahlivými a bezkonkurenčnými a na čo by sme mali pri ich kúpe pozerať?

Istiace body

Pri výbere bezpečnostných dverí sa mnoho ľudí riadi podľa pomerne jednoduchého kľúča – Všímajú si počet istiacich, tzv. uzamykacích bodov, ktorými sú dané bezpečnostné dvere vybavené. Zdalo by sa, že tu sa skutočne nie je v čom pomýliť. Veď ak platí, že čím je vyšší počet týchto prvkov, tým sú aj samotné dvere bezpečnejšie. Ale skutočne je to tak?

Bezpečnosť istiacich bodov

Úplne najčastejším spôsobom prekonania bezpečnostných dverí je ich vypáčenie. V takomto prípade sa roztrhne zárubňa priamo v bode uzamknutia. A môže sa to stať aj pri ozaj dobrej bezpečnostnej zárubni, predovšetkým v prípade, ak je hrúbka zárubne v mieste uzamknutia iná, tenšia ako na zvyšku dverí. Čo s tým?

Pomáha, keď ju spevníme dodatočnými vnútornými zosilneniami, aby sme zväčšili hrúbku zárubne, ideálne aspoň na 5 mm. Iba tak budeme mať istotu, že tento uzamykací bod je skutočne istiaci a bezpečnostný.

Ďalším spôsobom, ako zvýšiť bezpečnosť dverí, je typ podlahy, do ktorej sú bezpečnostné dvere ukotvené. Najstabilnejšou je podlaha betónová. Ak dvere naozaj pevne a spoľahlivo ukotvíme do takejto podlahy, stačí iba jeden istiaci bod, máme omnoho väčšiu istotu, že dvere len tak niekto nevylomí. Pokiaľ by sa však predsa len niekomu podarilo prekonať iné istiace body, hoci iba dvere pootvoriť,  istiaci bod v betónovej podlahe mu znemožní akékoľvek ďalšie otvorenie dverí.

Laicky povedané, stačí sa pozrieť, či sa bezpečnostné dvere uzamykajú aj do podlahy, respektíve či je tam pevný oceľový protikus. Pri takomto istiacom bode môžeme byť konečne pokojní. Je totiž takmer isté, že bezpečnosť bezpečnostných dverí je zaručená. A o to predsa pri týchto dverách ide, však?

Preto vyberajte rozumne a sledujte nielen počet, ale aj kvalitu istiacich bodov jednotlivých bezpečnostných dverí. Nech sa vo svojich domoch či bytoch cítite stopercentne chránení.

 

Autorské právo: felker / 123RF Reklamní fotografie