obrúčkyDostali ste pozvanie na svadbu a už sa tešíte na to, ako sa dobre zabavíte a nahodíte do gala? Áno, svadbovanie je vec príjemná, no ísť niekomu na svadbu, to nie je len o nás. Vlastne, v prvom rade je to o neveste, ženíchovi a dare, ktorý im prinesieme.

Čo však kúpiť ako svadobný dar? To je večná dilema. Niekto ju vyrieši po svojom a rovno sa mladých opýta, čo by sa im hodilo. Ďalší to vyriešia obálkou s nejakou zaujímavou sumou. A zvyšok pozvaných sa trápi, trápi, až napokon nič prevratné nevyhútajú a zagratulovať prídu s neoriginálnym mixérom, súpravou tanierov či inou vecou, ktorá skončí zabudnutá v skrini  novomanželov. Najmä preto, že podobný dar dostanú určite aj od niekoho iného. Čo teda skutočne poteší a pretrvá navzdory času či módnym trendom?

Šperkom nič nepokazíte

Mladomanželia si, ako to už býva zvykom, vymenia obrúčky, ako symbol ich lásky a sľubu, ktorý si dali pred Bohom. Ale istotne nebudú nikomu zazlievať, keby ich obdaroval nejakým ďalším hodnotným šperkom, ktorý im bude taktiež pripomínať ich veľký deň. Nevestu istotne potešia zlaté náušnice, to by sa však mohol ženích, ktorý nič nedostane, uraziť, a tak je možno vhodnejšie siahnuť po inom šperku. I keď od rodičov či inej veľmi blízkej osoby zrejme mladomanželia prijmú čokoľvek a aj zo zlatých náušníc pre ich spoločné dieťatko, ak už sú náhodou rodičmi, sa úprimne potešia.

Aj ženích môže obdarovať

A koho iného, ak nie ženu svojho života? Ktorá nevesta by sa nepotešila, keby okrem obrúčky dostala aj nejaký iný šperk. Áno, stáva sa to, že ženích si v celom tom predsvadobnom zhone spomenie na svoju milovanú polovičku a obdaruje ju krásnym zlatým náramkom či retiazkou, ktorá sa hodí k ich svadobným obrúčkam a nádherne dozdobia svadobnú róbu, ktorú má nevesta na sebe.

Ak však nie ste ženích, ani najbližšia rodina, kúpu šperku ako svadobného daru dobre zvážte. Má to síce mnoho výhod, ale aj zopár nevýhod. Ktoré to sú?

Rozumná investícia

náušniceŠperk zo zlata či iného vzácneho kovu má okrem vysokej spoločenskej hodnoty aj trhovú cenu, ktorá rokmi neklesá. Toto je rozhodne presvedčivý dôvod, prečo siahnuť po takomto dare. Druhá vec je však vkus a osobné preferencie obdarovaných. Poznáte ich dostatočne dobre, aby ste si trúfli darovať im šperk z bieleho či iného zlata? A nosí vôbec nevesta zlaté náušnice? V prípade, že šperk celkom nezapadne do vkusu novomanželov, ostane aspoň ako príjemná spomienka na osobu, čo im ho darovala, prípadne sa z neho stane rodinná cennosť, ktorá sa bude dediť z generácie na generáciu.

Dar od babky

Obzvlášť staré mamy sa vyžívajú v odovzdaní šperku, neraz starého, ktorý má pre ne vysokú citovú hodnotu. To, že ho posunú práve vám, je veľké ocenenie. Je to dôkaz dôvery, že vo vašich rukách bude o ich drahý prsteň, brošňu či iný klenot dobre postarané. Nezáleží na tom, že to nie je celkom vaša šálka kávy, o to pri takomto dare ani nejde. Preto sa, okrem úprimného poďakovania, oň dobre starajte a keď príde správny čas, tiež ho odovzdajte vám blízkej osobe.