Snažíte sa doviesť svoju domácnosť k estetickej dokonalosti? Možno si s radosťou prezeráte rôzne dizajnérske návrhy a nechávate sa inšpirovať. Určite nám dáte za pravdu, že nemusí ísť o nič veľké a drahé, aby to doplnilo celkovú domácu atmosféru, evokovalo pohodlie a zaujalo hostí. Keďže naše domovy nie sú iba reprezentatívnym miestom, pretože v prvom rade tu bývame a túžime po útulnom priestore, je nutné, aby sme mysleli aj na praktickú a estetickú stránku. Nový zásielkový obchod decoDoma, kde nájdete množstvo skvelých vecí do Vášho útulného domčeka, predstaví teraz 6 nápadov, ako si svoj interiér ešte viac spríjemniť.

1.      Vyberte správny nábytok

V tomto prípade sa pod slovom “správny” myslí to, čo Vás dokáže potešiť a perfektne naladiť. Môžete vlastniť luxusné kúsky nábytku krásne na pohľad, no ak túžite po útulnom domove, dôležitejšie je osobné kúzlo. V ideálnom prípade by malo ísť o súlad oboch. Perfektná sedačka tak môže obsahovať značnú dávku vkusu, no mali by ste si vedieť na nej aj poriadne oddýchnuť. Iba tak sa schúliť, možno aj medzi množstvom vankúšov, čítať knihu, prípadne počúvať hudbu a popíjať čaj.

2.      Naučte sa mixovať

Neriaďte sa jedným štýlom. Je to príliš formálne, upäté a neoriginálne. Aj keď to môže byť trendové, škrobenosť býva málokedy útulná. Správna kombinácia niekoľkých štýlov môže poriadne rozvíriť fádne vody, ktoré u Vás dosiaľ pretekali. Mixujte, experimentujte a hľadajte takú vizuálnu textúru, ktorá odrazí Vašu osobnosť a domácnosti pridá na šarme.

3.      Venujte miestnosti teplo

Môžete si tiež zakúriť v krbe, no toto teraz nemáme na mysli. Pokiaľ sa Vám páči nejaký kus nábytku, doplnok alebo hoci aj starý gramofón, obstarajte si ho. Zabudnite na konvencie a zariaďte si svoj domov podľa seba. Možno ste si vytvorili vzťah k starému koženému kreslu, ktoré máte z rodičovského domu, milujete staromódny dubový stôl, vzorovaný koberec a podobne, no ak sú pre Vás zaujímavé, nevzdávajte sa ich. Malé nedostatky na starom kresle môže vyriešiť napríklad prikrývka na sedačku. Obľúbený kúsok si jednoducho ponecháte, pričom môže pôsobiť moderným dojmom. Rodinné teplo totiž vytvárajú práve takéto veci.

4.      Využívajte silu farieb

Počuli ste už niečo o tom, že každý farba má svoju náladu? Tú potom prenáša aj na nás. Chladné farby priestor opticky zväčšujú, a teda sa zdá i vzdušnejší, no menej dôverný. Dominantou teplých farieb je schopnosť priestor zúžiť, čo je v tomto prípade aj synonymum pre útulnosť. Okrem toho, pestré farby zlepšujú náladu a podporujú tvorivosť.

5.      Inštalujte vhodné osvetlenie

Jedným zo základných aspektov, ktoré určujú, ako priestor vyzerá, je svetlo. Väčšina ľudí však práve na túto drobnosť akosi zabúda. Správne osvetlenie je dôležité najmä v obývacej izbe. Jasnejšie svetlá sú vhodnejšie skôr pre väčšie akcie a rodinné stretnutia. Pre pokojný večer vo dvojici pri pohári vína sa určite oplatí stlmiť ich. V každej miestnosti by mala byť možnosť svetlo stiahnuť, ale aj pridať na jeho intenzite.

6.      Odovzdajte sa tomu

Nehanbite sa pred hosťami ukázať zbierku svojich kníh, fotografií či trofejí, ktoré sú Vám tak blízke. Pamätáte si ešte, ako to vyzeralo u Vašej babičky? A necítili ste sa tam náhodou vždy tak skvele? A čo takto odložiť si kus plechu z Vášho prvého auta, alebo si nechať zarámovať kresbičky dieťaťa? Nezmysel? Najskôr vyskúšajte a potom kritizujte! Domov má byť predsa miesto, kde sa budete cítiť ako doma. Je súčasťou Vášho súkromného pohodlia aj hrejivý baránok, deka z mikrovlákna, ktorá je tak úžasná, mäkká a vyzerá ako pravá ovčia kožušina? Potom ho nemusíte schovávať vždy, keď k Vám príde niekto na návštevu. Nehanbite sa za to, kým ste a užívajte si svoj útulný domov naplno.

Foto: decodoma.sk