Výpočet percent už dnes nie je ani zďaleka taký ťažký ako kedysi. S pomocou Excelu viete zvládnuť mnoho náročných a zdĺhavých úloh, ktoré vyžadujú počítanie za niekoľko sekúnd. Navyše sa nemusíte báť, že pri výpočtoch na niečo zabudnete či sa náhodou pomýlite pri zadávaní číslic. Tabuľkový procesor Excel vám dokáže pomôcť s mnohými matematickými operáciami, medzi ktoré patrí i výpočet percent.

Výpočet percent používame na vyjadrenie časti z celku. Určite sa stretol s nimi už každý, kto pri svojej práci potrebuje napríklad výpočet DPH či marže, ale ničím novým nie sú v podstate pre nikoho, kto už s Excelom pracoval. Tabuľkový procesor Excel vie však poriadne ponamáhať mozog každému, kto už neraz búšil do klávesnice s nádejou, že mu iný postup prinesie výsledok, v ktorý dúfal. Bohužiaľ, Excel je program ako každý iný a na to, aby pracoval správne, je potrebné používať správne postupy, ktoré vám prinesú vytúžený výsledok. Ako sa dá zvládnuť výpočet percent v Exceli?

Postup pre výpočet percent

Postup pri vypočítaní percent je mimoriadne jednoduchý a pokúsime sa vám ho ukázať v nasledujúcich riadkoch:

  1. Do stĺpca zapíšete všetky číselne dáta, ktoré momentálne skúmate.
  2. Do vedľajšieho stĺpca zadáte vzorec, ktorý vám pomôže v nasledujúcich krokoch vypočítať percentuálny podiel všetkých hodnôt, ktoré ste zadali v predchádzajúcom kroku. Z pravidla sa jedná o vzorec, kde v čitateli stojí číslo bunky, ktorou začína vaša tabuľka a je podelený sumou celej tabuľky. Ak by tabuľka začínala číslom v bunke A1 a končila číslom v bunke A7, vyzeral by vzorec, ktorý do programu Excel zadáte nasledovne: =A1/SUM(A1:A7)
  3. Vďaka vzorcu dostaneme percentuálne vyjadrenie pre prvú hodnotu v našej tabuľke. Opakovať vzorec a neustále ho prepisovať by bolo náročné a tak Excel prichádza s jednoduchšou možnosťou ako vypočítať percentá i k ostatným hodnotám našej tabuľky. Jednoducho upravíme vzorec tak, že do neho doplníme značku doláru a dostaneme: =A1/SUM($A$1:$A$7)
  4. Potom nám už ostáva len jednoduché potiahnutie myšou nadol, pričom držíme štvorec na bunke a percentá sú na svete.

Excel je skvelým pomocníkom v mnohých úlohách, ktoré vyžadujú pracovité počítanie. Vypočítať percentá nie je zložitou úlohou, ale pri ich zisťovaní sa nám často môže vyskytnúť mechanická chyba, ktorá dokáže spoľahlivo zničiť celý výsledok, na ktorom sme pracovali.

Hoci v našom príklade sa jedná o pár hodnôt, v praxi sa často stáva, že k dispozícii ich máte oveľa viac a riziko chyby sa zvyšuje s každým úderom do kalkulačky. Nie je lepšie siahnuť po programe Excel, ktorý je spoľahlivý a využívanie vzorcov a iných funkcií prináša skrátenie i zefektívnenie práce? Získaný čas, ktorý by ste strávili nad mechanickým počítaním percent strávte podľa svojej vôle.

Okrem percent existuje mnoho iných Excel funkcií, ktoré vám Excel prináša a ktoré sa pomocou kurzov a inštruktážnych videí môžete naučiť i vy. Dnešná doba praje nebojácnym – porazte svoj strach s programom Excel a začnite s ním pracovať ako profesionál.