Staré mamy sú ako ten najväčší a najvzácnejší poklad. Zastúpia rodičov, keď práve namajú čas. Mnohí to celé berú už akosi ležérne, veď starká je tu preto, aby pomohla. Vyberie deti zo školy, pomôže s úlohami, alebo sa s nimi zahrá obľúbenú hru. Je tu proste vždy  pre svoju rodinu a deti ju milujú. Prečo?

Je to jednoduché, starká sa s vnúčaťom porozpráva, niekedy sa jej zdôverí viac ako rodičom, pečie tie najsladšie buchty na svete a s deťmi si rozumie. Hoci sa dnes klasické babičky vytrácajú a nahrádzajú ich tie moderné, navždy tu bude to magické puto. V mnohých prípadoch ide ešte o atraktívne dámy, ktoré taktiež majú svoju prácu, no i tak by ste to nemali s ich využívaním preháňať. Aj keď je pravda, že starí rodičia si vedia deti vychutnať viac ako ich rodičia, zaslúžia si tiež svoj pokoj. Veď už si v živote čo-to odkrútili. 

Až o 50% vyššie riziko

Americkí vedci prišli s tým, že mamičky, ktoré pravidelne využívajú pomoc starej mamy, vážne ohrozujú jej zdravie. Vypätie, hluk a zodpovednosť údajne prispievajú k ťažkostiam so srdcom a ak sa o vnúčatá babička stará viac ako deväť hodín týždenne, je až o 50% viac vystavená infarktu.

Na babičky je kladených príliš veľa nárokov, takže sa len málo starajú o seba a svoje zdravie. Nemajú potom čas, ba ani energiu, aby sa venovali preventívnym opatreniam pred srdcovými chorobami, ako je napríklad cvičenie, ľahká vyvážená strava a výdatný spánok. Nehovoriac už o tom, ak stále vykonávajú aj svoju platenú prácu na plný či čiastočný úväzok. 

Dlhší život pre mamičky

Naopak, pre matky detí je takéto „odbremenenie“ veľmi prospešné. Vedci dokonca zistili, že ak časť svojich starostí prehodia na babičky, dožívajú sa vyššieho veku. 

Ako ukázal počítačový modul simulujúci starostlivosť starých mám o vnúčatá, zvieratá, ktorým by rodičia pomáhali so starostlivosťou o deti, by sa dožívali až dvakrát toľko ako teraz. Jedinci, ktorí žijú len 25 rokov po dovŕšení dospelosti, by sa takto dožili až 50 rokov za hranicou dospelosti. To je podobný vek, akého sa dožívali naši predkovia lovci a zberači.

Vedci však zabudli na taký malý detail, akým je to, že i mamičky budú raz babičky a ono sa im to potom možno všetko spočíta. 

Za láskavosť sa patrí poďakovať

kava

Mnohé babičky venujú svojim vnúčatkám väčšinu svojho voľného času. Práve preto by sme im mali prejaviť patričnú vďaku a obdiv. Veď za rodičov „zaskakujú“ priam bravúrne. Web www.pozyvamtanakavu.sk Vám ponúka možnosť poďakovať sa im v tom pravom štýle. Pošlite im na kávičku, hrnček a odkaz s poďakovaním. Za šťastných 7,77€ im tak urobíte radosť balíčkom zo srdca. Navyšek, ak ich takto potešíte do 30.8.2014, tak čaká jeden hrček zdarma aj na Vás. Potom si snáď nájdete na starú mamu čas aj vy a vychutnáte si s ňou voňavú kávu Štrbské presso. 

Foto: eofdreams.com, strbskepresso.sk