Ani kvalitné oplotenie okolo domu nemusí stačiť na to, aby vášho zvedavca či tuláka udržalo doma. Pes sa ľahko podhrabe, klasická drátenka nie je prekážkou na dlho. Naviac budovať plot len kvôli psovi je dosť drahá záležitosť. Mnoho majiteľov domov dnes volí radšej živý plot. Lenže ten potrebuje svoj čas na to, aby vyrástol a pre psa naviac opäť nemusí byť dostatočnou prekážkou. Riešením je rádiové oplotenie. Ako elektrický ohradník funguje?
Pozemok, alebo jeho časť, sa ohraničí hraničným káblom, ktorý komunikuje s obojkom psa. Pokiaľ sa pes priblíži k oploteniu, je varovaný. Varovaním môže byť zvukový signál a následne elektrický impulz, ale aj vystretnutie špeciálneho spreju, pokiaľ sa jedná o sprejový obojok. Používajú ho majitelia psov, ktorým elektrický impulz pripadá ako výchovný prostriedok predsa len príliš tvrdý.
Na negatívny impulz si pes zvykne rýchlejšie, než si myslíte. Často je komunikácia medzi elektronickým oplotením a obojkom viacfázová. Pes dostane najprv len zvukové varovanie, že sa k plotu priblížil príliš blízko Pokiaľ sa priblíži ešte viac, dostane elektrický impulz. Ten nie je nijak silný, zdrojom je obyčajná baterka. Dostatočne však stačí na to, aby pes zostal na vymedzenom území.
Rádiové oplotenie ochráni aj vaše záhony a vzácnejšie rastliny
Elektronické oplotenie využijete, aj keď máte skutočne bezpečný plot, ale psa „záhradníka“. Funguje totiž ako skvelá ochrana záhonov pre pošliapaním, vyhrabávaním, aj konzumáciu plodov našim štvornohým rodinným členom. Vďaka tomu, že hraničný kábel je inštalovaný v zemi a nie je vidieť, dokážete takto nenásilne ochrániť jazierko, ale aj vzácnejšie exempláre stromov či kríkov, ktoré by nemuseli prežiť pravidelné psie značkovanie.
Elektronické obojky vám pomôžu vycvičiť aj toho najväčšieho rebela
Nie každý pes dostal do vienku poslúchať. A nie každý z nás je majster výcviku. Pokiaľ sa dostaneme do tejto situácie, pomôžu nám výcvikové obojky. Elektronický obojok je bezpečný pre psa aj pre vás. Pri správnom používaní dokážete psa naučiť pokyny omnoho rýchlejšie, než bežným výcvikom. Zvážte, s akým dosahom si elektronický výcvikový obojok zadovážite. Bežne sa predávajú obojky od 200 do 1500 metrov. Verte, že v lese či na lúke dokáže pes odbehnúť skutočne ďaleko. Pomocou výcvikového obojku ho jednoducho upozorníte, že sa má vrátiť. Nemusíte už samozrejme používať elektrický signál. Stačí vyslať iba signál zvukový, ktorý vedia obojky taktiež vysielať. Viac informácií nájdete na špecializovanom webe Elektronickeobojky.sk, kde nechýba ani e-shop s rôznymi typmi výcvikových obojkov.