Mnoho vodičov si dnes kupuje tzv. SUV vozy. Čo táto skratka znamená a aké sú výhody týchto vozidiel? Sú naozaj vhodné do terénu, ako si stále myslí veľa motoristov?

Skratka SUV pochádza z anglického originálu sport utility vehicle, čo v slovenskom preklade znamená športové úžitkové vozidlo. Tieto vozidlá kombinujú výhody terénnych vozidiel s komfortom a vlastnosťami klasických osobných automobilov. Z tých terénnych si vzali predovšetkým mohutnosť, vyššiu svetlú výšku, teda aj schopnosť pohybu mimo cesty, a väčší priestor vo vnútri a v batožinovom priestore. Zároveň zostali komfortné a ľahko ovládateľné, tak aby sa čo najviac priblížili bežným autám. Sú navrhnuté hlavne na pohodlný pohyb v meste i mimo cesty, ale nie sú to terénne autá, s ktorými bývajú často zamieňané.

Výhody a nevýhody vozidiel SUV

Vozidlá SUV sú obľúbené z viacerých dôvodov. Medzi tie hlavné patrí priestrannosť a väčšia robustnosť, čo prispieva k vyššiemu bezpečiu celej posádky. Mnoho z týchto áut má tri rady sedadiel, takže pojmú až sedem cestujúcich vrátane vodiča. Väčšina SUV má pohon všetkých kolies (označovaný ako 4×4 alebo 4WD). Častejšie sa tiež tieto vozidlá používajú na ťahanie prívesov.

Za nevýhodu môže byť považovaná vyššia spotreba paliva, s čím súvisia aj vyššie emisie. V čase rozmachu ekologickej dopravy a znižovania emisií je to cena za väčší výkon, ktorým takéto vozidlá disponujú. SUV sú ťažšie, tým pádom sú aj o niečo horšie manévrovateľné.

Aké vybrať obutie?

Kvôli priechodnosti ľahkým terénom mávajú obvykle SUV automobily väčšie kolesá. Použitie správnych pneumatík zvyšuje bezpečnosť aj komfort cestujúcich. Vozidlá SUV a 4 × 4 sú často špecifické tým, že výrobcovia pneumatík pre nich vyrábajú špeciálne modely pneumatík, ktoré sa testujú vrátane ich terénnych vlastností. Najčastejšie používaný rozmer je 215/65 / R16.

Za rok 2017 boli v uvedenom rozmere najlepšími zimnými pneumatikami modely Dunlop SP Winter Sport 5BFGoodrich G-Force Winter2 a Goodyear Ultra Grip Performance G1. Tieto pneumatiky nazbierali najviac bodov v testoch a možno ich teda s čistým svedomím odporučiť. Ak si zakúpite kvalitné pneumatiky určené pre SUV, zlepšíte jazdné vlastnosti vášho vozidla. Napríklad rozdiel v brzdnej dráhe medzi kvalitnými a nekvalitnými pneumatikami môže byť aj viac ako 10 metrov, na snehu ešte viacej!

SUV vozidlá oslovujú zákazníkov hlavne ich univerzálnosťou, robustnosťou a priestrannosťou. Z konštrukcie vyplývajúci dobrý výhľad z vozidla, ľahšie nastupovanie a väčší pocit bezpečia oceňujú najmä ženy vodičky. Sú teda určené najmä tým, ktorí majú radi komfort, ale občas so svojím vozidlom potrebujú vyjsť aj mimo cestu, napríklad na chalupu či na hory. Tí náročnejší už budú musieť siahnuť po skutočnom terénnom vozidle.

Zdroj foto: Pexels.com