Zlato je kov, ktorý vari nikdy nevyjde z módy. Môžu za to nielen jeho špecifické vlastnosti, ale tiež skutočnosť, že je zo všetkých drahých kovov najtvárnejšie a ani rokmi nestráca svoju hodnotu. Zlaté šperky a doplnky sú obľúbené u starších, ale tiež u mladších ročníkov. Najčastejšie nosíme zlaté prstienky, náušnice, retiazky, no stále obľúbenejšie sú aj zlaté hodinky či brošne. Keďže zlato je takpovediac nesmrteľné, jediné, čo určuje trendy v jeho nosení, sú odtiene. V nasledujúcich riadkoch si zrekapitulujeme pár dôležitých informácií o zlate, no tiež sa pozrieme bližšie na hit súčasnosti. 

Čo musíte vedieť o zlate

Rýdze zlato je veľmi mäkké, a teda nevhodné na každodenné nosenie. Aj z tohto dôvodu je do čistého zlata pridávaná zmes kovov (najčastejšie je to striebro, meď, nikel, zinok), vďaka ktorým sa stáva silnejšie a odolnejšie.

photo09photo06photo07

Čo si všímame na zlate?

V prvom rade nás iste zaujímajú karáty, ktoré označujú čistotu zlata. To stopercentné ich má 24. Pre štýlových ľudí, ktorí si zakladajú okrem karátov aj na módnych vychytávkach, je iste nemenej dôležitý tiež odtieň, pričom farbu zlata určujú dva faktory: typ kovových zliatin a podiel jednotlivých kovových zliatin v ňom. Kedysi to bolo najmä o žltom zlate, do ktorého boli všetci paf, neskôr prišla vlna, ktorá nám priniesla osvieženie v podobe bieleho zlata, v poslednom období však dominuje zlato ružové. Keď sa lepšie pozriete na výrobky z neho, jednoducho si ich musíte zamilovať. My si myslíme že áno, a za pravdu nám dávajú aj samotní výrobcovia, ktorí nielen hodinky dámske, ale aj pánske odeté do ružovej farby vypúšťajú do sveta ako na bežiacom páse

Ružová je proste IN

Ružový odtieň zlatých šperkov vzniká použitím zliatiny medi. Keďže zlatá podstata zostáva nenarušená, nie je nijak ovplyvnená kvalita či odolnosť produktov z takéhoto materiálu. Ak ste podľahli podmanivej sile trendu posledných rokov, a teda ružovému zlatu, vedzte, že pristane tak ženám, ako aj mužom. Lichotí totiž každému odtieňu pleti a výborne sa kombinuje s akýmkoľvek outfitom. Treba si tiež uvedomiť, že ružová farba bola voľakedy pre mužov prirodzená, k ženám sa začala priraďovať až v stredoveku. Napríklad v takom starovekom Ríme sa v nej páni s obľubou ukazovali a nikto nepochyboval o ich mužnosti. Našťastie, predsudky ohľadne tejto farby idú do úzadia a ona zažíva svoju renesanciu. Veď uznajte, nie sú tieto hodinky z ružového zlata,určené pre drsnejšie pohlavie, skvelé? 

photo03photo04

Mohlo by sa zdať, že ružové zlato je vyhľadávanejšie ženami, ktoré s radosťou nosia náramky a medailónky v “cukríkovom” tóne, avšak mať zlatoružový iPhone, hodinky alebo manžety s týmto odtieňom, ktorý je možné skvelo doladiť ku košeli v podobnom tóne a elegantnému smokingu, je zasa vítaná predstava pre pánov. Takisto sa dnes už nebojte ani kombinácie zlata s inými kovmi, prípadne ani v rôznych odtieňoch.

Ak ale nechcete nič zanedbať, majte na pamäti, že ružové zlato dokonale ladí s opaskom, topánkami či inými doplnkami v medenom odtieni. Nezabúdajte ani na to, že menej je viac a nenoste ho na sebe priveľa naraz. Postačí jeden doplnok a celková vizáž bude dokonalá. 

Starostlivosť o zlaté šperky

Zlato je prírodný prvok, o ktorý sa je potrebné adekvátne starať, či už ide o snubný prsteň alebo hodinky. Na čistenie zlata sa odporúča používať špeciálne handričky, ktoré sú dostupné v každej dobrej predajni so šperkami. Pokiaľ práve nemáte svoje zlaté doplnky na sebe, odložte ich na bezpečné miesto, najlepšie do krabičiek, čím ich ochránite pred zoxidovaním.

Veríme, že na najbližšej akcii zažiarite možno i v niečom takomto:

photo01photo02

Zdroj: jewelryinfoplace.com

Foto: timestore.sk