Rozhodli ste sa investovať do kvalitného relaxu a zábavy vo Vašom interiéry alebo na záhrade? Chcete vylepšiť svoju kondičku a zdravie? V prípade, že Vás upútali vírivky, idete na to celkom rozumne. Okrem vstupných výdavkov počítajte však aj s údržbou a neplánovanými opravami. Vedomosť o najčastejších problémoch spojených s týmito zariadeniami nielen umožní, aby ste im predchádzali, ale tiež ušetrí Vaše nervy a peniaze.

Pozor na vlastnosti vody

Najbežnejším a najčastejším dôvodom zlyhania víriviek, a to tak lacnejších, ako aj luxusných, sú nesprávne chemické vlastnosti vody. Neexistujú modely, ktoré by si nevyžadovali údržbu. Mylná predstava neraz vedie k stupňujúcim sa starostiam a poklesu Vašej spokojnosti. Celé to následne môže vyvrcholiť znefunkčnením jednej alebo viacerých súčastí zariadenia. Preto je nesmierne dôležité dôkladne dodržať inštrukcie a odporúčania výrobcu.

Filtre a poistky

Nedostatočné ohrievanie alebo slabý prúd vody spôsobujú upchaté filtre. Riešenie je jednoduché, a teda umytie alebo rázna výmena pri ich nadmernom zanesení nečistotami. Vypálené poistky dokážu zase vyradiť z prevádzky elektrické komponenty vírivky.

Ničivá kyslosť

Medzi bežné problémy „relaxačných vaní“ radíme aj poruchu ohrievača. Tá súvisí priamo s kvalitou vody, konkrétne s jej pH hodnotou. Platí, že väčšina takýchto nepríjemností vzniká v dôsledku korozívnych vlastností vody, ktorá ma pH nižšie ako 7, čiže je kyslá. Táto vlastnosť vody spôsobuje aj priesaky v tesneniach čerpadiel, čo neskôr vedie k ich poškodeniu, ba dokonca ku skratu.

Cirkulačná pumpa, spínače a nepríjemné priesaky

Mnohé moderné a luxusné vírivky majú cirkulačnú pumpu, ktorá je v nepretržitej prevádzke, no pokiaľ sa voda dostane do citlivých súčastí, dochádza k zastaveniu jej činnosti a stopnutiu filtrácie vody. Obzvlášť nepríjemné sú aj chyby prietokového alebo tlakového spínača, ktoré sa, našťastie, v moderných vírivkách už nepoužívajú. Starosti môžu narobiť aj priesaky z dýz a vedení v dôsledku už spomínaného nízkeho pH vody.

Prepálenie plošných spojov a porucha ozonátora

Jednou z najdrahších, no nie tak častých porúch je prepálenie plošných spojov. Dôvodom býva najčastejšie uvoľnenie skrutiek ohrievača, ktoré vibrujú a časom prerušia kontakty na doske. Posledným z častých problémov víriviek je porucha tzv. ozonátora, malého zariadenia slúžiaceho na sanitáciu vody. Táto porucha sa v niektorých prípadoch dá odstrániť jednoducho vysušením pomocou fénu, ale pokiaľ sa neodstráni priesak, ktorý vodu k nemu priviedol, problém sa bude opakovať.

Nič nepodceňujte!

Uvedené nepríjemnosti sú v 99% prípadov spôsobené nesprávnymi vlastnosťami vody, najmä jej nízkou pH hodnotou. Vírivky Sundance Spa patria medzi najspoľahlivejšie a najmenej kazové, no i tu netreba podceňovať pravidelnú kontrolu, údržbu a dodržanie jednoduchých zásad odporúčaných výrobcom.

Vírivka sa radí medzi trendové, praktické a vysoko účinné zariadenia, ktoré využívajú hlavne ľudia vystavení každodennému stresu. V súčasnosti ale narastá dopyt po tomto produkte i v bežných domácnostiach, pretože si plánujú vytvoriť svoj priestor pre intímny relax alebo zábavu s priateľmi. Prajeme Vám, ak ste sa už rozhodli pre kúpu vírivky, aby Vám priniesla iba potešenie a Vy ste si dokázali vychutnať naplno jej prednosti.

Foto: © [Boggy] / Dollar Photo Club