Keď sa rozprávame o porovnaní letných pneumatík s celoročnými pneumatikami, rozdiel medzi dvoma typmi nemusí byť vôbec očividný. Ako ukázali testy pneumatík, všetko závisí od vozidla, jazdných podmienok a osobných preferencií, kedy jeden typ môže prevyšovať nad druhým. Pri výbere medzi letnými a celoročnými pneumatikami pomáha pochopenie výhod a obmedzení oboch typov. Pozrime sa na oba typy pneumatík a zistime, kedy sú ktoré vhodnejšie.

Celoročné pneumatiky

Celoročné pneumatiky ponúkajú vyrovnané schopnosti. Poskytujú akceptovateľný výkon v mokrých a v suchých podmienkach, ako aj ťah v snehu. Vytvorené pre priemerného vodiča, celoročné pneumatiky majú mierne hĺbky dezénu a gumené zlúčeniny, ktoré sú vyrobené na poskytovanie dlhšej životnosti dezénu než pri letných pneumatikách, ktoré majú plytšie hĺbky dezénu.

Celoročné pneumatiky sú poskytované v rôznych typoch/modeloch, veľkostiach, nosnosti a hodnotení rýchlosti. Môže ich použiť veľké množstvo vozidiel, od ekonomických áut, po mini dodávky až po pickupy. Zvyknú poskytovať komfort z jazdy, ovládanie a ďalšie výkonné funkcie, ktoré sú vhodné pre väčšinu šoférov.

Celoročné pneumatiky sú schopné poskytovať dobrý ťah v zime, nie sú však najlepším typom v extrémnych zimných podmienkach.

Letné pneumatiky 

Letné pneumatiky, ako sú napr. pneumatiky continental sú ideálne pre osobné, úžitkové a SUV vozidlá a sú vyrobené s dôrazom na rýchlosť a obratnosť. Ponúkajú zvýšenú responzivitu, zatáčanie a brzdné schopnosti. Typicky sú určené na špecializované vzory dezénu a gumené zmesi, ktoré umožňujú zlepšené držanie na ceste.

Vzory dezénu na letných pneumatikách majú menšie drážkovanie a obsahujú viac gumy pre lepší kontakt na ceste. Sú vytvorené na poskytovanie maximálneho držania trakcie na ceste. Zložky dezénu letných pneumatík sú vytvorené na to, aby ostali flexibilnejšie, poskytujúc lepší ťah a uchopenie. Typické pre letné pneumatiky sú taktiež plytšie hĺbky dezénu, ktoré umožňujú viac stability.

Výber správnej pneumatiky

Výber správnej pneumatiky nekončí iba pri nasadení. Keď uvažujete medzi letnými a celoročnými pneumatikami, pouvažujte aj o jazdných podmienkach, počasí a potrieb výkonu.

Najlepšie je, keď všetky pneumatiky na vašom vozidle majú rovnaký typ. Pneumatiky by mali splniť odporúčanú veľkosť výrobcu auta, rýchlostné hodnotenie, nosnosť, ako aj ďalšie odporúčané vlastnosti, ktoré udáva výrobca. Tým nič nepokazíte.