Nie je to len o image či snobstve. Investovať dnes do zlata je prejavom znalostí, múdrosti aj schopností. Pretože zlato zostalo jedinou investičnou istotou. Je tu proste zlatá horúčka.

Slováci dlho zlato vo svojich portfóliách nemali. Teraz ale finanční poradcovia prichádzajú so šokujúcou radou: Dajte do zlata až 90 % svojho voľného majetku. Teda peňažných úspor. Čo sa zmenilo, keď pred tým odporúčali maximálne 10 %?

Zlato vykazuje vysokú stabilitu aj schopnosť rastu svojej hodnoty v krízach

V tých ekonomických, politických, vojenských aj pandemických. A už na jar sa v súvislosti s COVID-19 predviedlo. Čo investícia, to prepad. Akcie padali ku dnu, nehnuteľnosti sklamali, čo však rástlo, bolo zlato. Svoju historickú hodnotu prekonalo hneď dvakrát. Žiadna iná investícia sa neukázala byť tak dobrou, ako zlato. Po zlate je preto doslova hlad. Už ho nenakupujú iba veľkí investori. Je riešením, ako udržať hodnotu svojich peňazí v dobách, kedy nás iné investovanie a banky robia chudobnejšími.

Pre investovanie sa hodí iba investičné zlato

Investičné zlato – to sú zlaté tehly, presným názvom investičné zlaté zliatky. Zlaté tehly vyrobené na Slovensku však nezoženiete. Mincovňa Kremnica investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Nekúpite ho ani v Národnej banke Slovenska (NBS). Slovenskému trhu preto dominujú zlaté tehly od švajčiarskych rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P.

Pokiaľ ide o zlaté investičné mince, tie, ktoré vyrábajú slovenské a české mincovne, nie sú vhodné ako investičné. Ich hodnota je totiž navýšená o umeleckú hodnotu. Kupovať musíte výhradne investičné zlaté mince. Uznávanými sú rakúske Wiener Philharmoniker, kanadské mince s typickým javorovýml listom a austrálske so symbolom kengury.

Kde nakúpiť investičné zlato?

Investičné zlato kúpite v špecializovanej predajni v Bratislave, na Dunajskej ulici 68. Využiť však môžete aj bezpečný online nákup v e-shope obchodu Slovenske-mince.cz. Zásielka so zlatom vám príde až domov ako poistená, teda úplne bezriziková. Na rovnakých webových stránkach môžete sledovať aj aktuálnu predajnú a výkupnú cenu zlata.