Posledné roky môžeme vidieť raketovú expanziu čínskych spoločností na európsky trh. Dôvodov prečo sa tak deje je viacero a práve preto sme si dnes pripravili pre vás niekoľko postrehov, ktoré menia svet biznisu mobilných zariadení.

Spoločnosti ako Samsung a Apple dlhodobo neohrozene valcovali rebríčky predajnosti smartfónov. O tom niet pochýb. V súčasnosti hoci stále dominujú trhu, tak ich dominancia je na ústupe. Podľa dát z Kantaru za posledný kvartál minulého roka tým „naj“ predajcom je aj naďalej spoločnosť Samsung, ale z hľadiska dominancia jej na krk dýcha čínsky výrobca smartfónov, spoločnosť Huawei, ktorá relatívne nedávno predbehla doterajšiu „dvojku“, spoločnosť Apple. Podobný rastový trend majú aj iné čínske spoločnosti. Napríklad výrobca chytrej elektroniky, spoločnosť Xiaomi alebo stále expandujúci výlučný výrobca smartfónov, Vernee.

Prečo sa tak darí čínskym spoločnostiam?

Dôvodov prečo je tomu tak by sme našli viacero. Z pohľadu zákazníka je rozhodujúcim faktorom však pomer cena:kvalita. A práve v tomto sú čínske spoločnosti pomyselnou jednotkou. Dobrým príkladom je spoločnosť Xiaomi, ktorá má nastavenú maximálnu maržu na zariadení okolo 5%. Veľkú časť príjmov naháňa však inde. Napríklad v ich telefónoch nie je ničím nezvyčajným ak Vám vyskočí reklama. Inými slovami zmenili svoj biznis plán, kde z pohľadu hardwaru cenovo išli ku „dnu“, ale zárobky hľadajú v softwari. Očividne ľudia na takýto typ podnikania reagujú pozitívne a sú ochotní na úrok ceny vidieť viac reklám.

Dnes, dobre zabehnuté spoločnosti ako Samsung, Apple, Sony a ďalšie zas tlačia veľké peniaze do marketingu. Aj toto je cesta, ale nákladnejšia. Vo výsledku zvýšené náklady na reklamu sa musia niekde odraziť a ňou je konečná cena pre spotrebiteľa. Preto mnoho ľudí uprednostní lacnejšie zariadenia. Na druhej strane treba týmto technologickým spoločnostiam nechať, že sú z veľkej časti inovátorskými trendsetermi, teda nastavujú trendy v oblasti inovácií. Dobrým príkladom je napríklad kórejský gigant, spoločnosť Samsung, ktorá len nedávno predstavila zariadenia Samsung Galaxy Fold – skladateľný smartfón. Krátko po predstavení tohto zariadenia viacero spoločností ohlásilo, že pracuje na koncepčne rovnakom zariadení.

Jedným z posledných faktorov je, že nové technologické inovácie sa čoraz rýchlejšie dostávajú aj do kategórie smartfónov strednej triedy. Skvelým príkladom sú skenery odtlačkov prstov, ktoré dlhodobo boli výsadou len tých najdrahších zariadení, a dnes sa nachádzajú aj v telefónoch v najnižšej cenovej kategórii. Inými slovami, technológie sú stále dostupnejšími.

Zdroj: TS