Trampolíny na skákanie má väčšina z nás spojené so zábavou pre malé deti. Táto predstava je z veľkej časti mylná. Dnes už na trampolínach často skáču aj dospelí – nie snáď preto, že by nemali čo na práci. Chcú napríklad schudnúť, zlepšiť si kondíciu alebo posilniť svalstvo. To všetko prirodzeným a šetrným spôsobom.

Olympijský šport

O tom, že trampolíny nie sú len pre deti, svedčí mnohé. Trebárs aj to, že skákanie na trampolíne sa vyčlenilo ako samostatná športová disciplína a od roku 2000 je dokonca súčasťou letných olympijských hier. Mnohé športové centrá ponúkajú lekcie skákania na trampolínach ako súčasť svojich chudnúcich programov. Dôvod? Tých je hneď niekoľko. Skákať môžu ľudia v akomkoľvek veku, nepotrebujú k tomu vôbec žiadne pomôcky a navyše, ide o jeden z najšetrnejších športov vôbec.

Nezaťažuje kĺby ani chrbticu

Kým zdvíhaním činiek v posilňovni si môžete preťažovať kĺby, behaním ničiť kolená a pri tenise zase dávate zabrať svojim lakťom, skákanie na trampolíne je k vášmu telu veľmi šetrné.

Keďže je každý váš dopad krásne stlmený sadou pružín, nezaťažuje skákanie chrbticu, kĺby ani svaly. Naopak, prirodzeným spôsobom zlepšuje kardiovaskulárnu činnosť a krvný obeh, spevňuje svalstvo, likviduje tuky (podľa štúdie NASA skákanie spaľuje tuky lepšie, než beh) a prospieva kĺbom. Najmä u detí navyše zlepšuje rovnováhu a koordináciu.

Skákanie na trampolíne môžeme odporučiť deťom, dospelým aj ľuďom v dôchodkovom veku. Nie je nijak náročné, podporuje zdravé srdce a zbavuje telo stresu. Okrem toho je časovo nenáročné – môžete si zaskákať kedykoľvek vo voľnej chvíľke. Počíta sa každá minúta.

Akú vybrať trampolínu?

Skákanie na trampolíne je bezpečným športom iba vtedy, ak si vyberiete bezpečnú trampolínu. Tu sa určite neoplatí šetriť – trampolíny pochybných výrobcov za nízke ceny môžu byť hazardom so zdravím. Odporučiť vám však môžeme napr. trampolíny Hawaj, ktoré vďaka vysokej nosnosti (až 150 kg), ochrannej sieti a pevnej oceľovej konštrukcii spĺňajú všetky bezpečnostné normy EÚ. Všetko je overené certifikátom z nemeckých skúšobných ústavov.

Kam trampolínu umiestniť?

Trampolínu vždy postavte na rovný a stredne tvrdý povrch – ideálna je tráva alebo geotextilnú podložka. V okolí trampolíny by ste mali mať dostatok miesta na pohodlné nastupovanie a vystupovanie, postačí približne jeden meter. A nezabudnite, že ak máte trampolínu vo vnútri, je potrebné prispôsobiť výber aj výške stropu. Vy by ste si výšku skoku možno ešte dokázali ustrážiť, no také rozbláznené dieťa by do nízkeho stropu mohlo bolestivo naraziť.