Máte doma starý kov alebo drevo, ktorému by ste chceli vrátiť nový dizajn, no neviete ako na to? Riešením sú rôzne prípravky, no treba vedieť, ktorý na čo použiť.

Aký náter je dobré vybrať?

Rozhodovanie o tom, aký náter použijete by malo byť podmienený rôznymi vlastnosťami materiálu. Ide napríklad o veľkosť, tvar, umiestnenie alebo materiál podkladu. V prípade dreva je jeho obnova potrebná častejšie, pretože ide o prírodný materiál, ktorý časom zosivie. Veľmi dobrým riešením je jeho ošetrenie impregnačným prípravkom, ktoré by majiteľ nemal vynechať. K dispozícii sú aj rôzne farby na drevo s farbenými pigmentmi, no tie väčšinou zakryjú prirodzené tvary dreva, čo nie každý chce dosiahnuť. V tomto prípade je dobré naniesť dve vrstvy náteru, no dostupné sú aj prípravky 2 v 1 alebo 3 v 1.

Na drevo môžete použiť aj lakovú lazúru. Tá pomáha zosvetliť prirodzený odtieň dreva a predchádzajúci náter. Veľmi často sa stretávame s obnovou starej drevenej podlahy, ktorú nie vždy je nutné vymeniť. Na to, aby vyzerali parkety ako nové ich stačí prebrúsiť a nalakovať lakom s vysokou mechanickou odolnosťou.  Vhodným prípravkom v tomto prípade je polyuretánový alebo epoxidový lak. Nezabúdajte, že v exteriéri je dobré použiť bezfarebný lak obsahujúci potrebnú UV ochranu. Olejovanie a voskovanie dreva slúži na to, aby mohlo znova pohlcovať a vylučovať vlhkosť.  Práve vosk dokáže na povrchu vytvoriť vysokoodolný film, ktorý ho ochráni pre tekutinami ako je káva, víno alebo ovocná šťava.

Aj kov je potrebné raz za čas ošetriť

Kov je úplne iný materiál ako drevo, no aj to si občas vyžaduje údržbu a ochranu. Určené sú pre ne nátery riediteľné riedidlom, vodou alebo aj bezfarebný lak. Aj v tomto prípade môžeme nájsť na trhu výrobky  2 v 1 alebo dokonca 3 v 1, ktoré zaručia nielen ošetrenie, ale aj základnú a vrchnú vrstvu náteru. Najčastejšie používanými sú syntetické nátery s antikoróznymi vlastnosťami. Ak máte doma starú kovovú strechu, plot alebo dvere, použiť môžete alkydové farby. Stále sa môžeme stretnúť aj s používaním olejových náterov, no pre ich dlhé schnutie už nie sú také obľúbené ako v minulosti. Naopak, polyuretánové a epoxidové nátery sú dobrou voľbou na kov v priemysle, pretože sú nielen mechanicky, ale aj chemicky odolné. V dnešnej dobe sa stále viac začínajú používať aj vodou riediteľné nátery s vysokou elasticitou a odolnosťou proti počasiu. To, aký náter použijete je len na vás, no jeho výber si dobre rozmyslite ešte pred nákupom. Potrebné prípravky zoženiete pohodlne online u predajcu bugy.sk. Nájdete tam nielen epoxidové lepidlo, ale aj rôzne farby, online drogériu, kozmetiku, domáce potreby a množstvo iného sortimentu.