Máte radi dobrodružstvo a športy, pri ktorých vám stúpa adrenalín? Pre všetkých, ktorí nenávidia nudu a milujú nové výzvy, je tu čoraz obľúbenejší rafting. Splavovanie divokých riek na veľkom nafukovaciom člne skutočne vyhľadáva čoraz viac Slovákov.

Čo je na raftovaní také skvelé a kde si najlepšie zaraftujete?

13698888_sRafting – životné presvedčenie

Kto raz skúsi rafting, navždy si ho zamiluje. To aspoň tvrdia skúsení vodáci. Vy možno toľko skúseností ako oni nemáte, no to nie je prekážka v tom, aby ste si rafting neskúsili. Odporúča sa však využiť sprievod skúsenejších, prípadne kvalifikovaných inštruktorov, pretože ako je rafting úžasný, tak môže byť, pri amatérskom prístupe alebo nedostatočných skúsenostiach, nebezpečný.

Dôležité je vybrať sa na divokú vodu dobre pripravení, rovnako tak je podstatný výber lokality, kam pôjdeme splavovať. U nás, aj vďaka úspešným reprezentantom vo vodných športoch, je niekoľko miest, kde je možné raftovať. Za všetky spomeňme rafting v Belej, ktorý je vďaka ideálnym podmienkam a nádhernej prírode vyhľadávaný nielen domácimi.

Kde si môžete na Slovensku najlepšie zaraftovať?

Areál Divoká voda Bratislava – Čuňovo

Obľúbený areál sa nachádza blízko pri Bratislave a svojím vybavením spĺňa kritériá špičkových svetových športových štadiónov, vďaka čomu sú tu  pravidelne organizované rôzne medzinárodné preteky. Dva hlavné kanály sú navzájom prepojené, takže sa dá dosiahnuť viac možných kombinácií trasy jazdy a ústia priamo do Dunaja.

Rafting Belá

Rieka Belá je považovaná za najkrajšiu a najdravšiu prírodnú rieku na Slovensku. Rafting Belá ponúka výnimočné splavovanie na divokej rieke s úžasnou scenériou Tatier priamo pod Kriváňom. Belá je oproti umelo vytvoreným areálom horská rieka, čo znamená, že podmienky na raftovanie sú závislé od poveternostnej situácie, ktorá sa mení ozaj veľmi rýchlo, rafting Belá sa teda odporúča skôr skúsenejším vodákom. Splavovanie tejto podtatranskej rieky je povolené od 15. apríla do 30. septembra. Splavuje sa 17-kilometrový úsek od Podbanského po ústie do rieky Váh pod Liptovským Hrádkom, čo za priaznivých podmienok trvá asi dve hodiny. Splav je možný iba vtedy, keď výška vodnej hladiny v lokalite Podbanské dosahuje minimálne 70 cm a maximálne 120 cm.
Okolie rieky Belá je zaujímavé aj mnohými ďalšími atrakciami a prírodnými krásami. Nájdete tu skanzen Pribylina, možný je výstup na Kriváň, je tu aj hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok, obľúbené Štrbské Pleso alebo si môžete pozrieť Važeckú jaskyňu. Je to miesto priam stvorené na rodinnú dovolenku, ktorú si oživíte raftingom na Belej.

Zaraftovať si však môžete aj na iných slovenských riekach, obľúbený je najmä rafting na rieke Dunajec, Váh či Orava.

 

Autorské právo: ammit / 123RF Reklamní fotografie