Radi by ste si kúpili nové auto, no nemáte naň dostatočné finančné prostriedky v hotovosti? A neláka vás možnosť financovania úverom alebo štandardným lízingom?

Potom existuje ešte jeden spôsob. Ten je síce rozšírený najmä v prípade kúpy auta právnickou osobou, avšak jeho využitie nie je vylúčené ani u fyzických osôb. Tým spôsobom je lízing operatívny, ktorý vám bližšie priblížime práve v tomto článku.

Vlastnícke vzťahy a spôsob platby

Pri operatívnom lízingu vzniká zmluvný vzťah medzi lízingovou spoločnosťou a vami ako budúcim užívateľom predmetného vozidla. To počas celej platnosti zmluvy ostáva majetkom lízingovej spoločnosti a vy sa stanete jeho užívateľom. Za to platíte dohodnutú splátku, zvyčajne na mesačnej báze. Vopred nemusíte disponovať veľkým balíkom financií, keďže v niektorých prípadoch dokonca neplatíte ani žiadnu prvú zvýšenú splátku so zálohou. V mesačnej splátke je zahrnuté užívanie vozidla a tiež aj potrebná servisná starostlivosť. Preto, ak si ju bude auto vyžadovať, náklady bude kryť lízingová spoločnosť. V splátke sú zahrnuté aj poistenia, a to ako PZP, tak aj havarijné poistenie. Samotná zmluva sa uzatvára s variabilnou dĺžkou platnosti, štandardne na 2 až 5 rokov. Po uplynutí platnosti auto vrátite lízingovej spoločnosti a môžete si opäť rovnakým spôsobom zabezpečiť ďalšie.

Základné výhody operatívneho lízingu

Uvedený mechanizmus operatívneho lízingu prináša viacero výhod. Tou hlavnou je, že sa budete voziť stále na novom aute a do jeho kúpy nepotrebujete vkladať kapitál. Ďalšou je predvídanie nákladov, keďže ako sme vyššie spomenuli, neprekvapia vás nečakané výdavky na servis. Takisto, nestrácate peniaze na poklese hodnoty vozidla tak, ako by ste strácali, ak by ste ho kúpili štandardným spôsobom.

Jednou z výhod operatívneho lízingu je aj jednoduchosť jeho uzatvorenia. To totiž dnes ide aj online. Napríklad lízingová spoločnosť Hertzlease prináša budúcim klientom online kalkulačku, ktorú stačí vyplniť, údaje odoslať a už čoskoro vám bude zaslaná cenová ponuka na mieru.