študentŠtúdium na vysokej škole je pre väčšinu ľudí najlepším obdobím ich života. Party, neustále spoznávanie nových ľudí, čas cestovať, ale i hľadanie práce, makanie na svojom životopise a nekonečné noci cez skúškové. Ktorých 5 situácií dôverne pozná každý študent a ako sa s nimi vysporiadať?

  • Idete na skúšku, ale nechodili ste na prednášky.

Klasika – cez semester ste namiesto na ranné prednášky chodievali vyspať sa po divokej party na intrák. Skúška sa však blíži, vám chýbajú poznámky a do povinnej literatúry ste tiež neinvestovali. Riešení je niekoľko. Ideálne ste cez školský rok pracovali na medziľudských vzťahoch a medzi kamarátmi máte aj niekoho, kto na prednášky poctivo chodil a všetko si zaznamenal. Uplatnite svoj šarm, navrhnite barter, prípadne zožeňte niečo od starších spolužiakov. V najhoršom prípade sú pre vás dvere knižnice doširoka otvorené.

  • Náročný spoločenský život spôsobil, že nemáte koncom mesiaca na jedlo.

Podľa prieskumov stojí život vysokoškolského študenta, ak nežije u rodičov, mesačne okolo 300 EUR. Aj to v prípade, že sa daný študent uskromní, varí si sám a za kultúrou vyrazí len občas. Čo však, ak ste tento mesiac oslavovali kamarátove narodeniny, pozvali zopár dievčat na rande a ako gentleman za ne aj platili, a posledný týždeň v mesiaci nemáte za čo kúpiť jedlo? Využite napríklad ochutnávky v supermarketoch, ak bývate vo väčšom meste, kde ich je požehnane, slušne sa najete. Môžete tiež ponížene uprosiť rodičov o nejaké peniaze navyše alebo si privyrobiť jednorazovou brigádou – nočné vykladanie tovaru v Tescu je istota. Existujú tiež rýchle krátkodobé pôžičky, napríklad na Pôžičkomat.sk, ktoré vás vytiahnu z maléru.

  • Chcete cestovať, ale máte malý rozpočet.

Trojmesačné prázdniny priam lákajú, aby ste ich celé precestovali. Teraz máte tú jedinečnú príležitosť využiť to množstvo voľného času a vidieť svet. Ako na to, keď vás zároveň trápi nízky rozpočet? Namiesto drahých vlakov skúste stopovanie – nielenže vás tak cesta nebude stáť nič, ale navyše spoznáte mnoho zaujímavých ľudí. Sledujte stránky nízkonákladových leteckých spoločností a rôzne sezónne zľavy a ušetrite na letenkách. Namiesto hotelov využívajte couchsurfing, kde vás ubytujú domáci u seba doma. Obetujte trocha pohodlia pre pravé dobrodružstvo a ušetrite.

  • Spolubývajúci/intrák vám lezie na nervy.

Čím ste starší, tým viac súkromia chcete. Spolubývajúci, ktorí sa ani nepohnú z izby, hygiena im nič nehovorí a v noci chrápu ako drevorubači, vám po čase začnú liezť na nervy. Presurfujte stránky o spolubývaní, prípadne sa spýtajte známych či nevedia o niekom, kto prenajíma izbu. Pokiaľ chcete investovať do vlastného, využite bankové či nebankové pôžičky pre študentov, ktoré majú zvyčajne výhodnejšie podmienky.

  • Nemôžete si nájsť brigádu.

Honba za zárezmi v životopise sa v malom meste stáva čím ďalej, tým zúfalejšou. Zohnať si brigádu či stáž skrátka nie je také jednoduché. Pokiaľ si potrebujete len jednorazovo privyrobiť, chalani môžu skúsiť vykladanie tovaru v hypermarketoch, dievčatá zas hostesing alebo rozdávanie letáčikov na ulici. Ak však chcete pozíciu, ktorá by sa aj dobre vynímala vo vašom CV-čku, nezúfajte – hľadanie tej dobrej chvíľu trvá. Poobzerajte sa napríklad  po zahraničných stážach – neponúka nejakú vaša univerzita? Je plno organizácií, ktoré sprostredkujú prácu či rôzne praktické stáže študentom v zahraničí, len treba hľadať.